30 yıllık hükümlü 'hayat enerjisi düşük' denilerek tahliye edilmedi

30 yıllık hükümlü 'hayat enerjisi düşük' denilerek tahliye edilmedi
30 yıllık hükümlü, ceza süresini doldurmasına rağmen 'iyi halli' bulunmayarak tahliye edilmedi. Bulunduğu koğuşu değiştirmek için başvuruda bulunmaması da gösterilen gerekçelerden biri oldu.

Feyzi Ayzit, 1992 yılında, 26 yaşında girdiği cezaevinden 30 yıl sonra tahliye edilecekti. Ayzit'in Şubat 2023'te gerçekleşmesi gereken tahliyesi Yozgat İnfaz Hakimliğince uygun bulunmadı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Ayzit'in tahliye edilmemesine ilişkin kararın gerekçesinde Yozgat Cezaevi'nce hazırlanan rapordaki değerlendirmelere yer verildi. Raporda Ayzit'le ilgili olumlu görüşler şu şekilde sıralandı:

“Ailesiyle görüştüğü, aile ilişkilerinin iyi olduğu, kurumun yapmış olduğu çeşitli faaliyetlere katılım gösterdiği, karşılaştığı sorunları düzgün bir şekilde çözmeye çalıştığı, cezaevine girmeden önce madde kullanmamış olup cezaevinden çıktıktan sonra da madde kullanmayacağının düşünüldüğü, kurumumuzda düzenlenen sportif faaliyetlere katılım gösterdiği, kütüphane imkanlarından yararlandığı, genel ve kısmi arama ile sayımlarda idareye ve personele zorluk çıkartmadığı, genel ve koğuş olarak temizlik ve işleyiş kurallarına riayet ettiği, genel ve koğuş olarak tasarruf ve işleyiş kurallarına riayet ettiği, hobi atölyesi, el işi çalışmaları faaliyetlerine katılım gösterdiği.”

Ayzit'le ilgili tüm bu olumlu değerlendirmelerin yanında “Manevi rehberlik birimi tarafından düzenlenen etkinliklere katılım göstermediği, kurumumuzda kaldığı süre içerisinde iyileştirme planına kısmen uyum sağladığı, genel ve koğuş olarak oda yerleşim ve yatma planına uyum sağlamadığı, kişisel bakımına özeni yeterli olmadığı, sağlık tedbir ve kurallarına uyum sağlamadığı, idare, personele dönük olumsuz birçok davranışta bulunduğu” gibi bazı olumsuz değerlendirmeler de raporda yer aldı.

'HAYAT ENERJİSİ DÜŞÜK'
Kararda ayrıca “Adı geçenin suçunun toplumda infial yaratan suçlardan olduğu, çıkması durumunda hayat enerjisinin düşük olduğu, tutum ve davranış değişikliğine ilişkin motivasyonunun düşük olduğu” ifadeleri kullanıldı. Ayzit'in tarafsız koğuşa geçmek için herhangi bir başvuruda bulunmaması ve örgüt mensubu kişilerle aynı koğuşta bulunmaktan rahatsızlık duymaması örgütün radikal düşüncelerinden vazgeçmediğinin gerekçesi olarak sunuldu.

Yozgat İnfaz Hakimliği, “Hükümlünün toplu yaşamın gerektirdiği kurallara ve normlara uyum sağlamakta zorlanabileceği, bu hali ile toplumla bütünleşmeye hazır olmadığı” gerekçesiyle iyi halli olmadığına karar verdi ve tahliye edilmemesine hükmetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.