VİDEO HABER - Çiftçiler maliyetlerden şikâyetçi!

Bölge illerinde mercimek hasadının ardından tarlalarına ikinci ürün olarak karpuz tohumu eken çiftçiler, maliyetlerdeki artıştan dert yandı   Mercimek...

VİDEO HABER - Çiftçiler maliyetlerden şikâyetçi!
Bölge illerinde mercimek hasadının ardından tarlalarına ikinci ürün olarak karpuz tohumu eken çiftçiler, maliyetlerdeki artıştan dert yandı

Mercimek hasadını tamamlayan üreticiler, tarlalarına ikinci ürün ekmeye başladı. Bölge illerindeki üreticiler, mercimek hasadının ardından tarlalarına bu kez karpuz tohumu ektiklerini söyledi. Yeni ürün ekimine başladıklarını ifade eden üreticiler, yılda en az 3-4 defa tarlalarından farklı ürün aldıklarını kaydetti. İlk ürün olarak mercimek ektiklerini, daha sonra karpuz, kavun ve salatalık ekimi yapacaklarını anlatan çiftçi Mustafa Değirmenci, dolu nedeniyle bu sene mercimekten herhangi bir verim alamadıklarını ifade etti.

 “Karpuz, kavun ve salatalık ekeceğiz”

Ailece tarım işiyle uğraştıklarını dile getiren Değirmenci, “Burası 12 dönümdür. Daha önce burada mercimek ekmiştik. Mercimek hasadından sonra karpuz, kavun ve salatalık ekeceğiz. Herkes mercimek hasadından memnundu ama biz değildik. Çünkü tarlamızı dolu vurdu. Yağan dolu mercimeklerimizi yere düşürdüğü için hem mercimekten hem de samanından verim alamadık.” dedi.

“Çiftçi çok mağdur durumda”

Ekimini yaptıkları karpuzların hasadına ise 2 ay sonra başlayacaklarını aktaran Değirmenci, şöyle devam etti:

“Tarlamızı ilk önce traktörle çapaladık, damla sulama sistemi için borularımızı döşedik, daha sonra gübre ve ilaç atacağız. İnşallah bu sene ektiklerimiz masraflarını çıkartacaktır. 3 aile bu tarladan geçimini sağlıyor. Çiftçi çok mağdur durumda. Çünkü gübre, mazot ve tohum fiyatları çok yükseldi. Devletten isteğimiz çiftçilere destek çıkmasıdır.”

“Türkiye’nin kalkınması çiftçiye bağlı”

Geçimlerini yaklaşık 40 derece sıcağın altında çalışarak temin ettiklerini belirten bir diğer çiftçi Mehmet Emin Değirmenci, “Tarla bizim, boş kalmasın diye ekiyoruz. Çünkü eskisi gibi kazancımız kalmadı. Mazotun litresi 30 lirayı buldu. Bununla beraber her şeyin fiyatı yüksektir. Çiftçiye mazotun litresini en fazla 3-4 liradan vermeleri lazım. Mazot, tohum ve gübreye yüzde 300 zam gelmiş durumda. Bu şekilde bütün çiftçiler zarardadır. Türkiye’nin kalkınmasını istiyorlarsa ilk önce çiftçiye ve hayvancılığa destek verilmesi lazım, Türkiye’nin toprakları çok güzel ve verimlidir.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.