Zarar gören Diyarbakır Surları neden onarılmıyor?

Zarar gören Diyarbakır Surları neden onarılmıyor?
Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören ve onarılmayan tarihi Diyarbakır Surları ve restorasyon ihalesi Meclis gündemine taşındı.

UFUK ÇİMEN/YENİGÜN HABER - Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Osman Cengiz Çandar, 6 Şubat depremlerinde hasar gören Diyarbakır Surlarının, korunup, onarılmaması ve Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihaleyi Meclis gündemine taşıdı.

Diyarbakır Surlarının yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ifade eden Çandar, “ Diyarbakır Surları, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde ciddi hasar görmüştür. Depremle birlikte, tarihi surlarda; 30 noktada göçükler oluştuğu, yatay-dikey çatlak ve yarıklar ortaya çıktığı, yer yer taş düşmelerinin meydana geldiği ve taş düşme riskinin sürdüğü Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Derneği tarafından yapılan incelemelerle kayıt altına alınmıştır. Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, tarihi surların ciddi biçimde hasar aldığı ve ‘derhal onarılması’ gerektiğine dair defaatle uyarılarda bulunmuştur. Ancak ne yazık ki, aradan geçen 7 aya rağmen; ‘Dünya Mirası’kabul edilen ve binlerce yıldır ayakta kalmayı başarabilmiş olan Diyarbakır Surlarının koruması ve onarımı için yeterli çalışmalar yapılmamış, Amed’in kalbi adeta kaderine terk edilmiştir” ifadelerini kullandı.

20230405-cengiz-candar.jpg

RESYORASYON İHALESİNDE KAMU ZARARI
‘Surların restorasyonu ile ilgili halihazırda bir ihale bulunduğu halde, Bakanlığınıza bağlı Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından ‘Diyarbakır Surları Restorasyonu 9 Etap’ adıyla bir ihale daha gerçekleştirilmiştir” diyen Çandar, şunları söyledi: “Söz konusu ihale,davet edilen 3 firma arasında pazarlık usulü ile gerçekleşmiş ve yüzde 1,6 gibi kabulü mümkün olmayan bir tenzilat oranına rağmen;Ankara Restorasyon İnşaat Taahhüt Limited Şirketi’ne verilerek, göz göre göre ciddi bir kamu zararı yaratılmıştır.”


BAKAN ERSOY'A SORULAR
Çandar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması için şu soruları yöneltti:
Tarihin en eski yapılarından olan, Dünya Kültür Mirası kabul edilen ve tarihi kentin kalbi sayılan Diyarbakır Surlarını korumak sorumluluğunuz altındadır. Sorumluluğunuzun gereği olarak, Diyarbakır Surları için derhal bir acil eylem planı başlatacak mısınız?
Bakanlığınıza bağlı Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan ve kamuyu ciddi oranda zarara uğratan ihale bilginiz dâhilinde mi gerçekleşmiştir? Kamu zararına yol açan ihale hakkında soruşturma başlatacak mısınız?
Bakanlığınız, oluşan kamu zararını gidermek adına söz konusu ihaleyi iptal etme ve yeniden gerçekleştirme yoluna gidecek midir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.