TMMOB Diyarbakır: Artık sesimiz duyulsun

TMMOB Diyarbakır: Artık sesimiz duyulsun
TMMOB Diyarbakır İKK, mesleklerinin açlık ve yoksulluk sınırı altında ücretlerle çalışmanın sembolü haline getirildiğine dikkat çekerek, itibarlarının yok edildiğini belirtti. “Arık sesimiz duyulsun” çağrısının yapıldığı açıklamada talepler sıralandı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyonu Kurulu (İKK), Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Dayanışma Günü dolayısıyla açıklama yaptı.
Sur ilçesinde bulunan Dağkapı Meydanı’nda yapılan açıklamaya çok sayıda TMMOB üyesi katıldı. Açıklama metnini Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Alican Çetinkaya okudu.
MESLEK ONURUMUZ AYAKLAR ALTINDA
Çetinkaya, “Ekonomik krizin sebebi halkmış gibi, krizin faturası da halka çıkarılmak istemektedirler. Hayat pahalılığı, düşük ücretler, güvencesizlik, özlük hakları ve örgütlenme sorunları ülkemizde çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının hala en öncelikli sorunları olmaya devam ediyor. Kamusal yatırımların ortadan kalkması, rant hırsının bilim ve tekniğin önüne geçmesi, sermayenin ihtiyaçlarının halkın ihtiyaçlarının önünde tutulması nedeniyle mesleğimiz sistematik olarak değersizleştiriliyor. Bir dönemin en gözdesi olarak görülen mesleklerimiz, bugün diplomalı işsizliğin, güvencesiz bir geleceğin, açlık ve yoksulluk sınırı altında ücretlerle çalışmanın sembolü haline getiriliyor. Bu şartlarda yaşamak hem insanlık hem meslek onurumuzu ayaklar altına alıyor” dedi.
ATAMALARDA LİYAKATİN ORTADAN KALKMASI
Konuşmasının devamında mesleğini yapamayıp yurtdışına gitmek zorunda kalan gençlere vurgu yapan Çetinkaya, şunları söyledi:
“Gençlerimiz göç ettikçe, ülkemizin geleceğine dair umutlar da tek tek sönüyor. Meslek itibarımız yerle bir edilirken, özlük haklarımız da giderek budanıyor. Gerek kamuda gerek özel sektörde her türlü mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerini, planlama, projelendirme, uygulama ve denetleme işlerini yürüten tüm meslektaşlarımızın çalışma koşulları daha da zorlaşıyor. Tek adamın himayesine girmiş bir düzende, kamu kurumlarında çalışan meslektaşlarımız siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında, düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi, düşük ek göstergeler gibi birçok sorun ile yüz yüze kalıyor. Güvencesiz-sözleşmeli istihdam modellerine yönelme, atamalarda liyakatin ortadan kalkması ve nihayet hukuksuz-keyfi ihraçlar gibi nedenlerle kamudaki teknik personelin iş yükü artarken, iş riski de giderek büyüyor” ifadelerini kullandı.
Bütün meslektaşlarına seslenen Çetinkaya, “Gelin, haklarımız ve geleceğimiz için mücadelemizi büyütelim. Mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak meslek itibarımızın yok edilmesine müsaade etmeyelim” çağrıda bulundu.
Çetinkaya, “Arık sesimiz duyulsun” diyerek taleplerini şöyle sıraladı: “Bilime, tekniğe ve ihtiyaca göre bölümler açılmalı. Üniversitedeki eğitim ve öğretimin kalitesi artırılmalı. Emeğimizin ve mesleğimizin karşılığı olan ücret ödenmeli. İşsiz meslektaşlarımıza ivedi iş alanları oluşturulmalı. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın; taban aylığı, ek göstergeleri, ek ödemeleri artırılmalı, özlük hakları iyileştirilmeli. Kazandığımız haklar emekliliğe yansıtılmalı, geçim sıkıntısı yaşayan emekli meslektaşlarımızın sorunları çözülmeli. TMMOB’a; mühendis, mimar ve şehir plancıları asgari ücret belirleme yetkisi verilmeli ve tüm alanlarda uygulaması sağlanmalı diyoruz.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.