TMMOB 19 Eylül’de sokağa çıkacak

TMMOB 19 Eylül’de sokağa çıkacak
TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, mesleklerinin prosedür haline geldiğini belirterek, 19 Eylül’de talepleri için sokağa çıkacaklarını söyledi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Şubesi’nde “Haklarımız ve geleceğimiz için haydi mücadeleye” adıyla basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Eşsözcüsü Alican Çetinkaya okudu.

Mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak toplum ve ülke için çalışıp ürettiklerini, yapılan özelleştirmeler ile birlikte mühendislik-mimarlık uygulamaları, mühendislerin, mimarların ve plancıların sosyal konum ve koşulları da doğrudan olumsuz biçimde etkilendiğini söyleyen Çetinkaya, “Bir dönemin gözde meslekleri olan mühendis, mimar ve şehir plancılarının itibarı neredeyse sıfırlanmıştır. Bir afet ülkesi olmamıza rağmen, daha fazla önem verilmesi gereken mühendislik, mimarlık ve planlama hizmetleri birer prosedür haline getirilmiştir” dedi.

‘TMMOB’NİN YETKİLERİ ALINDI’
Mühendis, mimar ve şehir plancısı aday gençlerin umutlarını kaybetmek üzere olduklarını, iş bulamayanların yurt dışına çıktığını ya da kendi meslekleri dışında başka işler yaptıklarını ifade eden Çetinkaya, “Yüzbinlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının bilincinde “boşuna mı okuduk!” sorusu belirginleşmektedir. Tüm bu olumsuzlukların üzerine siyasi iktidarın TMMOB ve bağlı Odalarımıza karşı düşmanca tutumu da eklendi. Bilindiği üzere TMMOB’nin yetkileri yıllar içerisinde parça parça koparıldı, elimizden alındı” diye konuştu.

Sorunlarının çözümü için seslerini yükselteceklerini kaydeden Çetinkaya, şöyle konuştu: “19 Eylül’de Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Dayanışma Gününde tüm illerde olduğu gibi Diyarbakır’da sokağa çıkacak ve devamında örgütlü gücümüz ile mücadeleyi büyüteceğiz.” (Haber merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.