Peyas Mahallesi’ne yargı koruması: İmar planı iptal edildi!

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında Peyas Mahallesi’nde hayata geçirmek istediği imar planı, İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi

 

YENİGÜN HABER – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB), “gecekondu ve kaçak yapılaşmanın önüne geçmek, yerinde dönüşüm sağlamak” gerekçeleriyle Kayapınar ilçesine bağlı Peyas Mahallesi (Kayapınar) için 12 Kasım 2020 tarihinde “Nazım İmar Planı” hazırladı. TMMOB Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi, kentsel dönüşümün “hukuka aykırı olduğu, nüfus artışı getiren plan değişikliğinde park, sağlık tesisi ve yol kullanım alanlarının azaltıldığı ve Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’ne” aykırı olduğu gerekçeleriyle yürütmenin durdurulması ve iptali talepleriyle İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi, bir süre önce “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Mahkeme: Belediyenin itirazları yerinde değil

Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre mahkeme, imar planının iptaline dair başvuruyu da karara bağladı. Kararda, bilirkişi raporuna işaret edilerek, nazım ve uygulama imar planları arasında uyumsuzluk olduğunun tespit edildiği, artan nüfusun sosyal-teknik altyapı alanlarının az bırakıldığı ve yetersiz olduğu kaydedildi. Kararda, planlama bölgesinin teknik-sosyal altyapı dengesi ve imar planının bütünlüğünün de bozulacağı tespitine yer verildi.  Kararda, belediyenin itirazların yerinde olmadığı ve bilirkişi raporunun mahkemece benimsendiği ifade edildi.

Plan iptal edildi

Kararda, “Bu durumda, yukarıda özetlenen bilirkişi raporu ve dava dosyasında mevcut bilgi ve belgelerin birlikte değerlendirilmesinden; dava konusu 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planı ile planlama alanında nüfus artışı öngörülmekle birlikte sosyal ve teknik altyapı alanları, eğitim tesis alanı, sağlık tesis alanı ve park alanının mevzuatla belirtilen standartların altında ve yetersiz olarak planlandığı ve ortaya çıkan bu durumun revizyon yapılacak plan sahası dışında tüm planlama bölgesinin teknik-sosyal altyapı dengesi ile plan bütünlüğünü bozacağı hususları dikkate alındığında, dava konusu revizyon nazım imar planının imar mevzuatına, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmadığı kanaatine varıldığından, dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir” ifadelerine yer verildi.  Kararda, söz konusu nedenler gerekçe gösterilerek dava konusu işlemin iptaline karar verildiği belirtildi. Mahkeme, ayrıca Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi nezdinde istinaf yolunun açık olduğunu ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Peyas Mahallesi’ne yargı koruması: İmar planı iptal edildi!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin