Musa Anter Diyarbakır’da anıldı

Musa Anter Diyarbakır’da anıldı
Gazeteci ve yazar Musa Anter, Diyarbakır’da katledildiği sokakta anıldı. Anmada konuşan Anter’in oğlu Dicle Anter, “Baba rahat uyu, küçük generallerin kalemini taşıyor” dedi.

Gazeteci ve yazar Musa Anter 20 Eylül 1992'de JİTEM elemanları tarafından katledildiği Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Cumhuriyet Mahallesi 442’nci Sokak’ta çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen programla anıldı. Anma programında Anter ve katledilen gazetecilerin fotoğrafları taşındı.

Programda konuşan Musa Anter’in oğlu Dicle Anter babasının vasiyetini hatırlatarak, “Babamın bir sözü var, vasiyeti şöyle; ‘Kürt gençleri beni mezarımda rahat uyutsunlar’ Bugünde görüyoruz ki kalemini kırdılar, ama bugün Apê Musa’nın küçük generalleri o kalemi tamir ederek eline aldılar ve devam ettiler, o kalem hiçbir zaman da kırılmayacak. O büyük çınarın dallarına çok cefakâr gazeteciler katıldı. Baba rahat uyu çünkü küçük generallerin kalemini taşıyor” şeklinde konuştu.

‘ASLA UNUTULMAYACAK’
Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Kamaç da Musa Anter’i anarak, şunları söyledi:
“Apê Musa ne ilk ne son oldu. Apê Musa’yı katlederek, bu basını bitirebileceklerini düşündüler. Apê Musa Kürt halkının Apê Musa’sıdır, asla unutulmayacak. Direnişin ismidir. 31 yıl önce Apê Musa burada katledildi, ama biz biliyoruz ki geçen yıl yargısal olarak bir kere daha katledildi. Hukuksal olarak kendilerini açıkça gösterdiler ve failleri cezasız bıraktılar. Apê Musa’yı asla unutmayacağız, Musa Anter bizim için gökyüzünde bir yıldız gibi parlıyor. O yıldız bizim mücadelemizi aydınlatıyor. O’nun yolu direnişin yoludur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.