Diyarbakır’dan BM'ye 'acil' çağrı

Diyarbakır’dan BM'ye 'acil' çağrı
Diyarbakır’da Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü kapsamında yapılan açıklamada, BM’ye "çatışma ortamının son bulması için acil göreve" çağrısı yapıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Halklar ve İnançlar Komisyonu, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü kapsamında Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçendeki AZC Plaza önünde açıklama yaptı. HEDEP vekillerinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi açıklamaya katıldı. Açıklamada, üzerinden Kürtçe “Filistin halkıyla birlikteyiz, yaşasın halkların kardeşliği" yazılı pankart açıldı.

Diyarbakır Alimler Derneği'nden Mehmet Emin Ay, İsrail'in saldırıları altında olan Filistin’de yaşanan gelişmelerin kaygı verici olduğunu söyledi. Ay, "Tarafların sivil yerleşim bölgelerini hedef alarak vurması, bölgedeki gerilimi bir savaşa dönüştürme çabası olduğuna işaret etmektedir. İnanç ve etnik kimlik ayırt etmeksizin, bölgede halklara yönelik her türlü saldırının karşısında olduğumuzu ifade ediyoruz. Taraflara, sivillere yönelik saldırıları derhal durdurma çağrısında bulunuyoruz” dedi.

BM'YE ÇAĞRI
Ortadoğu'da Kürtler ve diğer halkların da benzer hak ihlallerine maruz kaldığını söyleyen Ay, "Filistin halkına desteğimizi ve dayanışmamızı ifade ediyoruz. Ortadoğu’da halklar ve inançlar arasındaki tarihsel ve güncel sorunların çözüm yolu çatışma ve savaş değil, diplomasi, diyalog ve müzakeredir. Bu gerçek İsrail ve Filistin toprakları için olduğu kadar, Suriye, Irak ve Türkiye için de geçerlidir. Halklara yönelik hiçbir devlet şiddetinin meşru ve haklı bir yanı yoktur. Bölgede çatışmanın büyümesine engel olmak için; başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası kamuoyunu, kurum ve kuruluşlarını, çatışma ortamının derhal son bulması için acil göreve çağırıyoruz” diye kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.