Diyarbakır'da tekstil sektörü temsilcileri buluştu

Diyarbakır'da tekstil sektörü temsilcileri buluştu
Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Meclis Başkanı Ahmet Ay ile Borsa Yönetim Kurulu Üyeleri kentte bulunan tekstil sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

2023 yılı pamuk sezonunun başlamasıyla birlikte, Diyarbakır ve ilçelerinde tekstil ve tekstil ham maddeleri sektör temsilcilerinin yer aldığı istişare toplantısında DTB Başkanı Engin Yeşil, "Türkiye'de pamuk ihtiyacının büyük bir bölümünün Diyarbakır’dan karşılandığını belirterek, ’’Pamuk üretimi bakımından ilimiz Diyarbakır ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkemiz içinde stratejik bir ürün olan pamuk tekstil sektörümüzün içinde her zaman aranan bir ürün olmuştur.’’ dedi.

2d20ef0f-3e7c-4e20-98a3-70c4966ad005.jpg

DTB Başkanı Yeşil, Bu gün burada toplanmamızdaki en büyük amaç sektör temsilcilerinin sorunlarını birinci ağızdan dinleme imkanı bularak sorun ve taleplere hep birlikte çözüm bulmak olduğunu belirterek,’’ TÜİK Verilerine göre 2022 yılında Türkiye’de 5.832.233 dekar alanda pamuk ekilmiş, 2.750.000 ton kütlü pamuk elde edilmiş ve dekara verim 480 kg olurken, 2022 yılında Diyarbakır’da ise 829.151.dekar alanda pamuk ekilmiş, 408.389 ton kütlü pamuk elde edilmiş ve dekara verim ise 493 kg olmuştur. Yine TUİK verilerine göre 2023 yılında Türkiye de pamuk üretiminde %7-7.5 oranında düşmesi beklenirken, Diyarbakır ilimizde 2023 yılında 710.000 dekar alanda pamuk ekilmiştir. Dekar başına ortalama verimde düşüş beklenmemekle birlikte 350.000 Ton kütlü pamuk beklenmektedir.

Verilerden de anlaşıldığı gibi bu bereketli topraklarımızda bizlerde sizlerle birlikte hareket ederek yapacağımız, Pamuk Korbeyi, Tekstil Hammaddeleri İhtisas Komisyonun kurulması, Stratejik Plan Çalışmaları, E Pazar Uygulaması ve ücretsiz E Pazar Portalının kurulması konularında sizlerin de düşüncelerini alarak hareket edeceğiz.’’dedi.

Yapılan toplantıda Diyarbakır Ticaret Borsası Tekstil Hammaddeleri İhtisas Komisyonu oluşturuldu.(Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.