Diyarbakır'da tarım konseyi kuruldu

Diyarbakır'da tarım konseyi kuruldu
Diyarbakır'da tarım sektörünün büyümesi, sürdürülebilirliği ve katma değeri artırılması amacıyla Diyarbakır Tarım Konseyi kuruldu. Konseyi kurma amaçlarından bahseden Diyarbakır Ticaret Borsası başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır'da tarım sektörünü büyütmek istediklerini ifade etti.

Recep ÇALIŞKAN/ YENİGÜN HABER- Diyarbakır’da tarım sektörünün büyümesi, sürdürülebilirliği ve katma değeri artırılması amacıyla bir araya gelen Tarımla ilgili Sivil Toplum Örgütü ve özel sektör temsilcileri Diyarbakır Tarım Konseyi’ni kurdu. Tarım Konseyi üyeleri Gazeteciler Cemiyeti'nde yaptığı basın açıklamasında konsey hakkında bilgilendirmelerde bulundular.

Basın açıklamasında konuşan Diyarbakır Tİcaret Borsası Başkanı Engin Yeşil " Diyarbakır Tarih boyunca tarımda önemli bir yere sahip olmuştur. En eski köy yerleşmelerinden biri olan Ergani yakınlarındaki Çayönü Tepesi, günümüzden 10.000 yıl önceye kadar gitmektedir. Günümüzde de Tarıma dayalı kalkınma projesi olan GAP Projesinde, Diyarbakır’ın %25, sulanabilir alan ve sulama hedefleri açısından en büyük paya sahip illerden bir tanesidir. Diyarbakır’da devam eden Silvan Projesi ile 2 Milyon 350 bin dönüm, Dicle kral kızı sulama projesinin tamamlanmasıyla da 1 milyon 150 bin dönüm alanın sulu tarıma geçecektir. Kısacası GAP sulama yatırımlarının tamamlanmasıyla Diyarbakır’da tarımsal üretim 3 kat artacağı öngörülmektedir. 1890 yılında Şemsettin Sami’nin verdiği bilgiye göre bu bölgede; buğday, arpa, fasulye, mercimek, pirinç, susam, keten, pamuk, meyankökü, soğan vs. pek çok meyvenin yetiştirildiği ve Dicle kenarında yetiştirilen karpuzun emsalsiz olduğu ve ceviz ihraç ettiği ifade edilmektedir.bYine Türkiye’nin tarımsal üretim verilerine bakıldığında Diyarbakır Buğday, Mercimek, kütlü Pamuk, arpa ve Dane mısır üretiminde önemli bir yere sahiptir." ifadelerini kullandı.

Yeşil Konseyin kurulma nedenlerini de sıralayarak Diyarbakır'da tarım sektörüne gereken önemin verilmesi gerektiğini belirtti.

KONSEY 68 ÜYE 9 İCRA KURULU BULUNMAKTA

"İlimizin sahip olduğu tarımsal potansiyelini daha iyi değerlendirmek, Diyarbakır’da tarım sektörünü büyütmek sürdürülebilirliğini ve katma değerini artırmak, tarım sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak ve sektörün büyüme stratejilerini doğru belirlemek için “Diyarbakır Tarım Konseyini” kurduk.

68 üye ile kurulan Konseyimizin 9 kişilik icra kurulu bulunmaktadır. Konseyimiz kamu kurumlarından destek alarak Danışma Kurulu ve konu uzmanlarından oluşacak Çalışma gruplarını kurarak hizmet vermeye devam edecektir.

Konseyimizin icra kurulu;

Diyarbakır Ticaret Borsamız,

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası,

Diyarbakır Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanlığı,

Ziraat mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi,

Veteriner Hekimleri Odası Diyarbakır Şubesi,

SS Lice kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifi

Bismil Pamuk üreticileri Birliği

Damızlık manda-Süt ve kırmızı et yetiştiricileri birliği ve

Tohum üreticileri temsilcilisinden oluşmaktadır.

İcra kurulu uygulayıcı organdır.

Konsey ise en üst organ olup tavsiye kararları alır ve icra kurulunun uygulamalarını denetler. Diyarbakır ilinde tarım ile ilgili faaliyet yürüten tüm kurum ve kuruluşların Konsey çalışmalarına katılmaları ve destek vereceklerine canı-gönülden inanıyorum." dedi.

Basın açıklamasına Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya'da katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.