Diyarbakır'da ‘Süslü Kadınlar’ pedalları ‘eşitlik’ için çevirdi

Diyarbakır'da ‘Süslü Kadınlar’ pedalları ‘eşitlik’ için çevirdi
Diyarbakır‘da ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ kapsamında, "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" etkinliği düzenleyenler, “Kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek” amacıyla pedal çevirdiklerinin mesajını verdi.

Neval AKYÜZ/YENİGÜN HABER - Bu yıl 11’incisi düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" etkinliği Kayapınar ilçesindeki Rojava Parkı’nda startı verilerek başladı. Diyarbakır’da yapacakları tur öncesi basın açıklaması yapan Pınar Akyıldız Çetin, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun 2013 yılında İzmir'de başladığını hatırlatarak, 11 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye'de daha sonra dünyada diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çektiğini söyledi.

‘PEDALLARIMIZIN İTİCİ GÜCÜNÜ TÜM TOPLUMDA DA GÖSTERMEK İSTİYORUZ’
Bu yıl birçok şehirde ve ülkede eş zamanlı olarak bu etkinliğin düzenlendiğini söyleyen Çetin, "Dünya Otomobilsiz Kentler Günü" kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir. Ortak dileklerimiz ve isteğimiz kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Biz binlerce kadın, pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz. Çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını diliyoruz” dedi.

Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetlerinin sunulması için de çağrıda bulunan Çetin, şunları söyledi:
“Her an bir trafik kazasına kurban gitmekten korkuyoruz. Son yıllarda Türkiye'de trafik kazalarında kaybettiğimiz canlar artıyor. Motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını ve trafikte bisiklet farkındalığının tüm toplumda oluşması için kamudan yerel yönetimlere, özel sektörden sivil toplum kuruluşlarına, tüm paydaşların işbirliğini ve desteğini görmek istiyoruz. Sağlıklı bir toplum ve yaşanabilir bir gelecek için, özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak otomobilsiz pazar' ilan edilmesini istiyoruz.”

Açıklamanın ardından kadınlar kentte bisiklet turuna başladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.