Diyarbakır’da ‘Kobay’ iddiasında cevap bekleyen sorular

Diyarbakır’da ‘Kobay’ iddiasında cevap bekleyen sorular
Diyarbakır’da pandemi döneminde uygulanan Türk Işın Tedavi Yöntemi’nde hastaların kobay olarak kullanıldığı iddialarının ardından gözler dönemin Sağlık Bakanı, Diyarbakır Valisi ve hastane yetkililerine çevrildi.

Ali VURANEL/YENİGÜN HABER – Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci, koronavirüs sürecinde Diyarbakır’da uygulanan ‘Türk Işın Tedavi Yöntemi’nde (TurkishBeam) hastaların kobay olarak kullanıldığını, bu yöntemle çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini iddia etti.

Ekinci, uygulamanın Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

AMAÇ BİR CİHAZI SAĞLIK BAKANLIĞI’NA SATMAK

-Diyarbakır Havaalanı’na Valiliğe bildirilmiş özel bir uçak iner. İçinde başında özel bir hastanede görevli tanınmış Göğüs Hast. Prof'u bir şahıs başkanlığında 5 kişi sağlıkçı ve iki sivil iner.

-Hava Alanında Valilikçe karşılanan bu ekibin adresi D.Bakır Gazi Yaşargil Eğitim Arşt. Hastanesi’dir. Doğrudan hastaneye ulaşan ekibi Sağ.İl.Mdr.C.T ve Başhekim E.B karşılar. Ekibin amacı Covid 19 virüsünü kanda ilaçsız tedavi edebilen bir cihazı Sağlık Bakanlığı’na satmak.

-Bakanlık bu cihazı almak istememektedir çünkü bunun bilimsel bir yanı yoktur. Ve Dünyada henüz uygulanmadığı gibi cihaz ile ilgili hiçbir deney ve faz çalışması yapılmamıştır. Ekibin başındaki M.S (Bakan Yakını) ısrarla cihazı denemek ve bir an evvel raporlamak istemektedir.

-Hasta üzerinde denenecek bu yöntemi hiçbir hastane kabul etmez. Ne hikmetse D.B.Gazi Yşrgl.Eğtm. Arş.Hastanesi Başhekimi kendi hastaları üzerinde denemeyi kabul eder. 3 gün boyunca hastalara ve yakınlarına bilgi verilmeksizin bu deneyler yapılır.

-Hastane önünde canlı yayın kameraları önünde en tepeye sunum yapılmak istenir. Ancak Bakanlık buna müdahil olmaz. Ancak Sağlık İl Mdr, Başhekim heyet ile beraber kameraların karşısına geçer ve ülkeye duyurulur. Adını Türk Işını verdikleri bu tedavinin başarısını dünyaya olan ederler.

yogun-bakim-arsiv.jpg

HASTALARIN BİR KISMI VEFAT ETTİ

-Her sabah özel uçakla gelip akşam eve dönen bu ekibin başındaki kişiyi tanıyorum. Sözde Türk Işını ile tedavi olan hastaların bir kısmının vefat ettiğini biliyorum. Bu cihazı bakanlık satın almadı ve kullanmadı. Diyarbakır’da kaç vatandaşın tedavisi kesilerek kobay yapıldı?

-Bunun sorumluları kim? Özel Uçak Kime Ait? Diyarbakır neden seçildi? Halk neden kobay yapıldı. Bakan yakını bu işin neresinde?"

DİYARBAKIR TABİB ODASI’NDA SORULAR

Prof. Dr. Cenap Ekinci’nin öne sürdüğü iddialar hakkında Diyarbakır Tabip Odası’ndan açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üyemiz Dr. Cenap Ekinci bugün toplum sağlığını, hekimlik mesleğini, hasta haklarını, bilimsel araştırmaları tıbbi etik ve deontolojiyi ilgilendiren önemli iddialarda bulunmuştur. Uygulandığı tarihlerde sağlık meslek örgütleriyle birlikte itirazlarda bulunduğumuz bu uygulamaya ilişkin olarak Diyarbakır Tabip Odası olarak iddiaları ciddiye alıyor ve yetkililerden şu soruların cevabını istiyoruz;

1- Bu araştırmadan Sağlık Bakanlığının haberi var mıdır?

2- Yine bu araştırmadan Covid Bilim Kurulunun haberi var mıdır?

3- Bu tedavinin uygulanması için yasal bir izin alınmış mıdır? Alınmışsa hangi kurum üzerinden alınmıştır?

4- Açıklamada adı geçen uçak kime aittir?

5- SGK ile anlaşmalı medikal malzeme satan şirketlerin burada rolü nedir?

6- Bu deney için neden Diyarbakır EAH seçilmiştir?

DEM PARTİ MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

İddialara bir tepki de DEM Parti Diyarbakır milletvekillerinden geldi.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekilleri Serhat Eren, Berdan Öztürk, Ceylan Akça Cupolo, Halide Türkoğlu, Adalet Kaya, Mehmet Kamaç, Cengiz Çandar ve Sevilay Çelenk tarafından verilen, iddialar için Meclis Araştırması açılması talep edildi.

İddialarının ardından gözler dönemin Sağlık Bakanı, Diyarbakır Valisi ve hastane yetkililerine çevrildi.

Kaynak:ALİ VURANEL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum