Diyarbakır’da hekimlerin sessiz yürüyüşünde boykot çağrısı

Diyarbakır’da hekimlerin sessiz yürüyüşünde boykot çağrısı
İsrail'in Gazze'de uyguladığı soykırıma dikkat çekmek ve Filistinli meslektaşlarına desteklerini sunmak amacıyla hekimlerin başlattığı sessiz yürüyüş etkinliği 17'nci haftasına girdi.

Diyarbakır başta olmak üzere birçok şehirde eş zamanlı düzenlenen sessiz yürüyüş, bu hafta da yenilendi.

Sessiz yürüyüş etkinliği kapsamında Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Toprak Mahsulleri Ofisi önünde bir araya gelen sağlıkçılar, basın açıklamasının yapılacağı istasyon meydanına doğru yürüyüşe geçti.

İstasyon meydanında yapılan basın açıklamasını Mavi Marmara Gazisi Mehmet Ali Zeybek okudu.

İsrail'in Filistin’de on yıllardır devam ettiği sistematik işgal ve zulmü 7 Ekim’den bu yana daha da şiddetlendirerek 154 gündür sürdürdüğünü dile getiren Zeybek, "Gazze’nin kuzeyinde 400 bin civarında Gazzeli kardeşimiz topraklarını terk etmeyi reddedip işgalci terörist israilin bombardımanı altında açlık, susuzluk ve soğukla mücadele ediyor. Han Yunus bölgesinde işgalci teröristler özellikle hastane çevrelerinde keskin nişancılar ile sivilleri öldürüyor. Gazze’nin güneyine sıkışmış 1,5 milyon insan hayatta kalma mücadelesi veriyor. Güneyin son noktası Mısır sınırında, Refah kentinde 1,2 milyon insan bir mahalleye sıkışmış durumda ve israil bu bölgeyi bombalamaya, sınır bölgesine sığınan sivilleri öldürmeye devam ediyor. Gazze’ye giren su vanaları kapatıldı. Tarlalar bombalanıyor." ifadelerini kullandı.

“İlaç firmalarını boykota devam"

Bütün bu saldırılarla birlikte Gazze'ye insani yardımın girmesine de izin verilmediğini hatırlatan Zeybek, "Filistin’in her gün binlerce tır yardıma ihtiyacı varken günde 3-5 tırın girmesine izin veriliyor. Mısır, Gazze sınırına beton barikatlar kurup jiletli teller ile sınırı güçlendiriyor. israil işbirlikçisi devletlerin ve şirketlerin ise, soykırıma olan açıktan desteği devam ediyor. Bir avuç mazlumun karşısında bütün dünya zalimleri tek safta saldırmaya devam ediyor." dedi.

Gönlü ve duası Filistin’in yanında olan vicdan sahiplerinin en büyük silahlarından birinin boykot olduğunu ifadelerine ekleyen Zeybek, şunları söyledi:

"Hayatımızın her alanında ve mesleklerimizde 'boykot' çağrımızı tekrarlıyoruz. Boykot; direniştir, mücadeledir, aktif bir eylemdir, istikrar sağlanırsa düşmanı yenecek güçtedir. Tüm meslektaşlarımıza zulme destek olan ilaç firmalarını boykota devam etmeyi hatırlatıyor, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden de aynı hassasiyeti hastane eczanelerinde göstermesini bekliyoruz. Halkımızdan da biz doktorlara ve eczacılara ilaç boykotunu hatırlatmasını bekliyoruz."

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.