‘Devlet anadillerine ve inançlara borcunu yapılandırmalı’

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) Direktörü Prof. Dr. Aziz Yağan,Cumhurbaşkanı Erdoğan mali aflar paketine atıfta bulunarak, “Vatandaşın devlete borçlarını yapılandıran devletin, vatandaşlarına olan borçlarını da yapılandırması gerekir” dedi.

 

Gülbahar ALTAŞ (YENİGÜN ÖZEL)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketi’ olarak tanımladığı mali afları açıkladı.
Pakette, kamu kuramları ve vergi dairelerine 31 Aralık 2022’den önce 2.000 TL’yi geçmeyen borçlar siliniyor.Gümrük, SGK, belediye alacakları yapılandırılacak, cezaları kaldırılacak, taksitlendirilecek.Dava konusu olan vergi ve primler de uygulamaya dahil olacak. Ayrıca alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük dışında ehliyet ceza puanları da silinecek.

DİERG Direktörü Prof. Dr. Aziz Yağan,Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan pakete atıfta bulunarak yazılı bir açıklama yaptı.
“Vatandaşın devlete borçlarını yapılandıran devletin, vatandaşlarına olan borçlarını da yapılandırması gerekir” sözlerini kullanan Yağan, açıklamasında;
“Devletten alacaklı olduğunu düşünen kesimlerin en kısa sürede telafiyi talep etmesi, devletin kendi geçmişindeki borçluluğuna dair zayıflamış anılarını hatırlamasına yardımcı olacaktır. Böylece devlet ve vatandaş arasında Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı alacak verecek teslimi başarılmış olacaktır” ifadelerine yer verdi.
Yağan, “Devlete olan borçlar için cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi hayata geçirilmek üzeredir. Alacakları için en kapsamlı yapılandırmaya giden devletin borçlu olduğu milliyetlere ve inançlara da en kapsamlı yapılandırmayı hayata geçirmesi gerekir. Bu borç yapılandırması sadece anadilini yasakladığı Kürt toplumuna ve her milliyetten cem yapan Kızılbaşlara yönelik olmamalıdır. Devletten alacaklı olduğunu kanıtlayan her milliyet, inanç ve kültür; telafisi için devletten cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırmasını isteyebilir. Ayrıca, bölgeler arasındaki gerilik farkının giderilmesi için de yapılandırma gerekmektedir. Devletin kendi borçlarını yapılandırma hazırlığı başladığında ‘Vatandaş devlet içindir ve devletin istediği gibi şekillenir, devletin görmek istemediği yerde benliğini yaşayamaz’ yaklaşım ve uygulamalarının sona erip ermediği de anlaşılmış olacaktır. Devletten alacaklı olduğunu düşünen kesimlerin en kısa sürede telafiyi talep etmesi, devletin kendi geçmişindeki borçluluğuna dair zayıflamış anılarını hatırlamasına yardımcı olacaktır. Böylece devlet ve vatandaş arasında Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı alacak verecek teslimi başarılmış olacaktır” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Devlet anadillerine ve inançlara borcunu yapılandırmalı’
Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin