Koçerler oy kullanmak için yayla yolculuklarını erteledi

Koçerler oy kullanmak için yayla yolculuklarını erteledi
Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yayla yolculuklarını erteleyen koçerler, tüm kesimleri sandığa gitmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için milyonlarca seçmen 28 Mayıs'ta sandık başına gidecek. Siyasi partilerin ikinci tur seçimleri için çalışmaları sürerken, seçmen sandığa gitmek için gün sayıyor. Şırnak’ın İdil ilçesinde yaşayan ve her yıl Mayıs ayının başından itibaren Van, Siirt ve Hakkari kentlerinde bulunan yayların yolunu tutan koçerler, bu yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimleri nedeniyle bu yolculuklarını erteledi. Değişimden yana olduklarını belirten koçerler, 28 Mayıs seçimlerinden umutlu olduklarını söyledi.

‘SANDIKLARA SAHİP ÇIKMALI’
Koçerlerden Rihan Denker (70), mevcut iktidarın gideceğine dair büyük bir umut taşıdıklarını ifade ederek, “Bizler kazanacağız. Seçimin son gününe kadar etrafımızda bulunan herkesin sandığa gitmesi için çabalayacağız. El ele verirsek, başarırız. Çocuklarımızı tutukladılar, katlettiler ve evlerimizi yaktılar, talan ettiler. Kadınlar ve gençler, oyunu kullanmalı, sandıklara sahip çıkmalı” diye seslendi.

'GENÇLERİN UMUDU BÜYÜK OLMALI'
Koçerlerden Halime Ete (50), değişimden yana oy kullanacaklarını ifade ederek, “Oyumuzu Kemal Kılıçdaroğlu’na vereceğiz. Kadınların ve gençlerin sandık başına gitmesi gerekir. Kimse oyunlara gelmemeli ve kimse kandırılmamalı. Umudumuz büyük ve kimse umutsuzluğa kapılmamalıdır. Yüreğimiz sıcak, coşkumuz da büyük. Erdoğan’ın gideceğine dair inancımız tamdır. Erdoğan dönemi bitti. Ona oy verenler de elini vicdanına koymalı ve oyu öyle kullanmalıdır. Bütün halkımız ayağa kalkmalı ve seçimi sahiplenmelidir. Bulunduğumuz köylerde, mahallelerde ve şehirlerde oylarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Biz çok acı çektik ama umudumuz dipdiridir. Bu kadar acı çekmiş biz kadınlar olarak umutluysak, gençlerin daha fazla umutlu olması gerekiyor ve iradelerini korumalıdırlar. Kimse 'benim oyum ile ne değişir?' demesin. Sadece bir oy ile her şey değişir. Bu nedenle oylarımızı kullanmalıyız. Kimse kendini kandırmasın ve oyunu da satmasın” diye konuştu.

'TEK BİR OYUMUZ BİLE HEBA OLMAMALI'
28 Mayıs’ta tekrar sandığa gideceğini söyleyen koçer kadınlardan Fatma Ekinci (65), "Umutlarımız var ve başaracağız. Kimin oyu neredeyse, gidip kullanmalıdır. Tek bir oyumuz bile heba olmamalı. Vicdan sahibi olan ve değişim isteyen herkes Kılıçdaroğlu’na oy versin. Bizler 21 yılda işkencenin ve zulmün her türlüsünü gördük ve yaşadık. Bu yüzden sandığa gideceğiz. Oyumuzu kullandıktan sonra sandıklara da sahip çıkacağız. Kazanan ezilen halklar ve kazanan mazlum halklar olacaktır. Birinci turda kazanamadılar. Bizler 28 Mayıs'ta bu zihniyetten ve zulümden hesap sormak için sandık başlarında olacağız” açıklamalarında bulundu.

'AYNI HEYECANLA OYUMU KULLANACAĞIM’
Koçer kadınlardan Asya Elçiçek (68), 28 Mayıs seçimlerinin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “21 yılda sadece zulüm gördük. Köylerimizi yaktılar, dağlarımızı yıktılar. Yapmadıkları şey kalmadı. Gitmesi için ve çocuklarımızın geleceği için oyumuzu Kılıçdaroğlu’na vereceğiz. Kazanacağız, inanıyoruz. Cezaevlerindeki, sürgündeki çocuklarımızın evlerine dönmesi için oyumuzu kullanmalıyız. Bu kanın durması ve ülkeye huzurun gelmesi için herkes sandığa gitmelidir. 14 Mayıs'ta yayladaydım, seçimin bitmesine az bir süre kala gelip oyumu kullandım. Bu sefer de oyumu aynı heyecan ve inançla atacağım."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.