21 Mayıs’ın önemli olayları

21 Mayıs tarihte bugün olan olayları sizler için derledik. Tarihte bugün kim doğdu, kim öldü? 21 Mayıs'ta ne oldu? Tarihte bugün ne oldu? 21 Mayıs tarihte bugün olan olaylar, 21 Mayıs'ta doğan ünlüler, Tarihte bugün Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmeler.

21 Mayıs’ın önemli olayları

Tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmeni Avni Dilligil 1903 yılında Hayfa'da doğdu. Edirne ve İstanbul Liseleri'nde okudu.

Sahneye ilk kez 1927'de Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen 'Hamlet' oyununda çıktı. Daha sonra Raşit Rıza, Türk Tiyatrosu, Bizim Tiyatro, Ses Opereti ve Gençlik Tiyatrosu'nda çalıştı.

Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra, 1941'de 'Kahveci Güzeli' ile sinema oyunculuğuna ve 1950'de 'Oğlum İçin' filmiyle yönetmenliğe başladı. 1971'de ölümünden sonra kendi adına ödüllü bir yarışma düzenlendi

Yönetmen olarak 'Oğlum İçin', 'Kenar Mahalle', 'Mahallenin Namusu', 'Evlat Acısı', 'Karacaoğlan', 'Yaşlı Gözler', 'Benli Emine' filmlerini yaptı.

Türk sinemasının en önemli kadın oyuncularından Aliye Rona'nın da ağabeyi olan Avni Dilligil, 'Otobüs Yolcuları', 'Kahveci Güzeli', 'Sürtük', 'Beyaz Cehennem', 'Küçük Hanımefendi' gibi filmlerde rol aldı.

Günün diğer önemli olayları

1847: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (Defterhane-iş Amire Kalemi) kuruldu.

1927: ABD'li havacı Charles Lindbergh, 'Sprit of St. Louis' adlı uçağıyla New York'tan Paris'e uçarak, Atlas Okyanusu'nu geçen ilk pilot oldu.

1950: Demokrat Parti'nin 14 mayıstaki seçimlerden galibiyetle çıkmasıyla Adnan Menderes Başbakan, Celal Bayar Cumhurbaşkanı oldu.

1960: Harp Okulu öğrencileri, hükümet aleyhine sessiz yürüyüş yaptı.

1971: Anayasa Mahkemesi, Milli Nizam Partisi'nin kapatılmasına karar verdi.

1981: Atatürk'ün 100'üncü doğum yıldönümü törenlerle kutlandı.

1983: Avrupa Konseyi'nin, Avrupa medeniyetinin zenginliğini oluşturan kültürleri tanıtmak amacıyla düzenlediği sergilerden 18'incisi İstanbul'da Anadolu Medeniyetleri Sergisi adıyla açıldı.

1991: Hindistan Başbakanı Rajiv Gandhi öldürüldü.

1994: Hacda şeytan taşlama sırasında izdiham çıktı: Yedisi Türk olmak üzere 185 hacı öldü.

1996: Örtülü ödenekten 5.5 milyar lira ile bazı kişi ve kuruluşları dolandırdığı öne sürülen Selçuk Parsadan, Balıkesir'in Altınoluk beldesinde yakalandı.

1997: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Refah Partisi'nin Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği gerekçesiyle sürekli kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

1997: Gazeteci Mustafa Ekmekçi, Ankara'da 70 yaşında yaşamını yitirdi.

2004: Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa değişikliğini onayladı ve Devlet Güvenlik Mahkemeleri kaldırıldı.

2005: Eski milli futbolcu ve spor yazarı Şevki Şenlen 56 yaşında vefat etti.(Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.