Diyarbakır Yenigün

WHO’dan doğru maske kullanımı uyarısı!

WHO’dan doğru maske kullanımı uyarısı!
01 Ekim 2020 - 11:41

​Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinden Prof. Tim Sly, doğru maske kullanımıyla ilgili kritik maske kullanımı uyarısı yaptı. Koronavirüs ile mücadelede maske takmanın büyük önem taşıdığını vurgulayan Sly, “Ancak gerektiği gibi takılmalı. Yoksa hiçbir faydası olmaz” dedi

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN – İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan 200’den fazla ülke ve bölgeye yayılan Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle can kayyıpları ve vaka sayısı artarken bilim insanları aşı ve ilaç bulmak için bir yandan da virüsü kontrol altına almak için uyarılar yapmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkililerinden ve Kanada’da Toronto Ryerson Üniversitesinden epidemiyolojist Prof. Tim Sly, doğru maske kullanımının önemine dikkat çekti.

‘Maske gerektiği gibi takılmalı’

Koronavirüs ile mücadelede maske takmanın büyük önem taşıdığını vurgulayan Sly, “Ancak gerektiği gibi takılmalı. Yoksa hiçbir faydası olmaz. Bir anlamda yasak savmak için takılmış olur. Araştırmalar, maske takmanın virüse karşı 2-3 kat daha fazla koruma sağladığına ve hastalık taşıyan kişinin virüsü yaymasının önlenmesinde çok daha etkili olduğuna işaret ediyor” dedi.

Doğru maske kullanımı

Doğru maske kullanımına dikkat çeken Toronto Üniversitesinden enfeksiyon kontrol uzmanı epidemiyolojist Colin Furness ise “Burnu açıkta bırakmakla maske takmamak arasında fark yok” diye konuştu. Koronavirüs salgınında toplam vaka sayısı 34 milyon 159 bini geçerken can kaybı ise 1 milyonu aştı. Uzmanlar, salgınla mücadelede en önemli konuma yönteminin fiziki mesafe, maske ve hijyen kuralına uymak olduğunu belirtiyor. (İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım