Kayyum uygulamalarına karşıyız

Kayyum uygulamalarına karşıyız
Seçim çalışmaları kapsamında Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile yapılan protokolde yer alan kayyum uygulamasına karşı yanlış bir bilgi kirliliği olduğunu ifade etti CHP olarak kayyum uygulamasına karşı olduklarını söyledi.

Recep ÇALIŞKAN-İbrahim ACAR- YENİGÜN HABER - CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Ankara Milletvekili Levent Gök, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde 28 Mayıs günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ara-resim.jpg

‘Kürt seçmenlere sesleniyoruz lütfen bu tür yanlış bilgilere kanmayın’
Toplantıda söz alan Sezgin Tanrıkulu, CHP Genel Başkanı Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın anlaştığı protokolde yer alan kayyum tartışmalarına ilişkin açıklamada bulundu.

Protokolde açıklanan maddede kayyum uygulamasına karşı yanlış bir bilgi kirliliğinin olduğunu söyleyen Tanrıkulu, “Özellikle iktidara yakın medya bu konuyu ön plana çıkarıp Yeşil Sol Partili seçmenleri manipüle etmeye çalışıyor. Protokolde kesin hüküm giyen kişilerden bahsediliyor. Biz Kürt seçmenlere sesleniyoruz lütfen bu tür yanlış bilgilere kanmayın. Bu iktidar partisi başta olduğu sürece kayyum uygulamaları bitmez. Bu uygulamaların sona ermesi ancak değişim ile mümkündür” dedi.

‘Kırsaldaki Kamu görevlilerini uyarıyorum’
Tanrıkulu, kayyumlara ilişkin hem bölgeden hem Diyarbakır’dan çok sayıda şikayet aldığını ifade ederek, şöyle konuştu:
“Kamu görevlileri özellikle kırsalda muhtarları tehdit içeren telkinlerde bulunuyor. ‘Neden Erdoğan’a oy çıkmadı diye?’ Sizi buradan uyarıyorum. Böyle şeylerle uğraşmayın. Kimseyi tehdit etmeyin, böyle işlere girmeyin takipteyiz biliyoruz ve görüyoruz. Tüm hemşerilerimize sesleniyorum. Lütfen oylarımızı kullanalım ve sandığa gidelim. Dışarıda ki hemşerilerimizden durumu kısıtlı olanlar var fakat bu fedakârlığı yapmalıyız. Bu düzenin değişimi için elinizi taşın altına koyun.”

d8979485-ddff-4b22-ac83-782d729f5923-001.jpg

‘İktidara gelirsek kayyum uygulamarına son vereceğiz’
CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu da, CHP olarak kayyumlara karşı olduklarını söyleyerek “127. Madde de kayyum ile ilgili bir şey yoktur ve anayasaya aykırıdır. Anayasaya aykırı bir şey söz konusu olamaz. Pazar günü o iktidara gelirsek bu uygulamalara son vereceğiz. 14 Mayıs’ta önemli bir seçim yaşadık ve 28 Mayıs’ta bu seçimin ikinci turunu yaşayacağız. 14 Mayıs’ta Millet İttifakı’nı oluşturan ve Cumhur İttifakı’nın karşısında olan partiler devasa bir gücün karşısında yer almıştır. Kamu gücünün hoyratça iktidar partisine tahsis edildiği Kaymakam ve kamu görevlilerinin iktidar lehine propaganda yaptığı, medya da muhalefetin sesinin duyurulmadığı bir seçim süreci yaşadık. 21 yıldır iktidar da olan ve kamunun tüm nimetlerinden faydalanmış olmasına rağmen unvanını koruyamamıştır” diye konuştu.

‘Roboski’nin hesabını soracağız’
Roboski katliamının hesabının yıllar geçmesine rağmen sorulmadığını belirten CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ise, “Türkiye’nin değişime ihtiyacı var. İktidar 15 Temmuz sonrası kararname ile ülkeyi çıkmaza soktu.

20230525-122721-001.jpg

Yasama, yargı ve yürütme iktidar eline geçti. Meclisin bütçe yapma şansı kararnamelere karşı çıkma gibi bir imkanı kalmadı. Tek adam rejimi ülkeyi tek başına yönetiyor. 2011 yılından beridir Sayın Tanrıkulu ile Roboski’de yaşananların peşindeyiz. Roboski katliamın sorumluları şu an meclistedir. Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Hulusi Akar şu an milletvekili olarak mecliste yer alıyor kimseye hesap sorulamadı. Kimse bunlara hesap soramıyor ama biz hesabını soracağız Millet İttifakı herkesin adalet arayışının peşindedir ister. 28 Mayıs Türkiye için bir sırat köprüsüdür. Bunu başaracağız ittifaklarımızla güç birliğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.