Gözaltına alınan gençler için tutuklama talebi

Kadıköy'de müzik eşliğinde halay çektiği iddiasıyla yaşanan müdahalede polise mukavemet ve darp suçlamasıyla gözaltına alınan 4 genç tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Konuyla ilgili HDP ve Diyarbakır Barosu'ndan açıklama geldi

Gözaltına alınan gençler için tutuklama talebi

İstanbul’un Kadıköy ilçesinin Moda sahilinde Kürtçe müzik eşliğinde halay çeken Kadir Gülşen, Barış Gülşen, Seyithan Gülşen, İdris Akpınar, Cahit Kurt adlı gençler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Gerginlik sırasında mukavemet edildiği, ve biber gazı kullanılmasının ardından polis, havaya ateş açarak gençleri gözaltına aldı.

POLİS ARACINDA MEHTER MARŞI DİNLETİLDİ

Daha sonra Twitter üzerinden gözaltına alınan ve ters kelepçeli bir şekilde yüz üstü yatırılmış gençlerin görüntüleri paylaşıldı. Görüntülerde polis arabasından da Mehter Marşı’nın çaldığı görüldü.

Gençlerin emniyetteki işlemlerinin tamamlandığı ve Anadolu Adliyesi'ne sevk edildikleri kaydedildi.

Gözaltına alınan Kürt gençlerle ilgili bilgi veren Özgürlük için Hukukçular Derneği’nden (ÖHD) avukatı Esra Bilen “Savcılık ifadelerine geçeceğiz, ifadelerden sonra yazılı bir açıklamada yapacağız" dedi.

Avukat Bilen, gençlerin “Görevi yaptırmamak üzere direnme, polise mukavemet etmek” suçundan tutukluluğa sevk edildiklerini belirtti.

İNŞAAT İŞÇİLERİ OLDUKLARI ÖĞRENİLDİ

Dev Yapı-İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir, gençlerin inşaat işçileri olduklarını belirtti:

“Halay çekmek suç değildir! Pazar günü herkes gibi sahilde bir araya gelen inşaat işçileri polis şiddetine maruz kaldı.

Şu an Kartal adliye sarayı'nda davaları devam ediyor. Aralarında üyemizin de olduğu tüm inşaat işçileri derhal serbest bırakın.”

DİYARBAKIR BAROSU’NDAN AÇIKLAMA

Yaşanan olayla ilgili Diyarbakır Barosu, açıklama yaparak gözaltına tepki gösterdi.

“İşkence insanlık suçudur” başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyuna yansıyan haber ve video içeriklerinden; İstanbul ili Kadıköy ilçesi Moda sahilinde polisle arbede yaşadığı iddia edilen kişilerin ters kelepçe ile yüzüstü yere yatırılıp Mehter Marşı dinlettirildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşme ve belgeler ile iç hukukta işkencenin tanımı yapılarak mutlak şekilde yasaklanmıştır. Türkiye'de kolluk görevlilerinin insan hakları ihlali ile suçlandığı olaylarda; uygulanan ayrıcalıklı yargılanma usulleri ve sağlanan güvencelerle fail/failler cezasız kılınmakta ve ağır insan hak ihlallerine sebep olunmaktadır.

Yargı mercilerince işkence, insanlık dışı ve kötü muameleyi gösterir şiddet içeren eylemlere karşı etkin ve ivedi bir şekilde soruşturmanın yürütülerek faillerin cezalandırılmasını talep ediyor, hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP, yaşanan olayla ilgili sosyal medya görüntülerinin ardından açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kadıköy sahilde Kürtçe müzik çalıp halay çektikleri gerekçesiyle polis müdahalesine ve Mehter Marşı eşliğinde işkenceye maruz kalan gençleri derhal serbest bırakın. Kürt düşmanlığınız da faşistliğiniz de sonunuz olacak. Bu zihniyetin kazanmasına izin vermeyeceğiz!” denildi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.