Diyarbakır'da 1 Eylül; Barış özgür geleceğin inşasıdır

Diyarbakır'da 1 Eylül; Barış özgür geleceğin inşasıdır
Diyarbakır’da bugün Yeşil Sol Parti ve HDP öncülüğünde 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen miting, İstasyon Meydanı’nda gerçekleşti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP), bugün saat 16.00’ da “Toplumsal barış için eşit ve özgür yaşam” şiarıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi Diyarbakır istasyon Meydanı'nda gerçekleşti.

ALANDA YAZILI PANKARTLAR

  • 1 Eylül barıştır
  • Disa Jin disa jiyan”,
  • "Diren direne kazanacağız”
  • Kadın barışın teminatıdır
  • "Orman yangınları politiktir
  • "Onurlu barış için sende ayağa kalk"
  • Savaşlara ses çıkarıyoruz biz kadınlar barış istiyoruz

    89fa7667-cea4-4d98-ada3-a0c140b83867.jpg

“BU HALKA SÖZ VERDİK, BU TOPRAKLARA BARIŞ GETİRECEĞİZ.”

Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi adına konuşan Yeşil Sol Parti İl Eş Sözcüsü Abbas Şahin, "Burada daha güzel şeyler söyleyebilirdik. Barış Anneleri barış için hayatını kaybediyor. Hasta tutsaklarımız cezaevlerinde yaşamlarını yitiriyor. Bu halka söz verdik, bu topraklara barış getireceğiz. 100 yıldır bu topraklarda kan ve gözyaşından başka bir şey görmedi. Bu toprakların onurlu barışa ihtiyacı var. Barışın muhatapları da belli. Son 8 yıldır tecrit uygulanıyor, bu tecrit son 2,5 yıldır da mutlak bir şekilde sürüyor. Biz dedik ki bu ülkeye barışı getireceğiz. Bu sözümüzü gerçekleştireceğiz. Toplumsal barış için önce eşitlik ve özgürlük olacaktır. Onurlu barış muhataplarıyla olacaktır. Biz bunu sağlayacağız” dedi.

244151.jpg

"SAVAŞLA BİTİREMEZSİNİZ"

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, AKP-MHP ittifakını eleştirerek "Demokrasi ve barış düşmanı oldukları için tecridi derinleştirdiler. Diyarbakır’ın 2013 Newroz’u herkesin aklına geliyor. 2013 Newroz’unda Abdullah Öcalan mesajını verdi. Barış süreci başladı. Türk, Kürt, Laz, Çerkes tüm halklar yaşam buldu. Bugün ekonomik kriz başladı. Bu krizin sebebi savaştır. Demokrasinin sonlanmasının sebebi Kürt halkına dönük savaştır. Kendi faşist zihniyetleri ve kendi kirli politikalarını gizlemek için Kürtlere karşı savaş açtılar” dedi. Muhalefete seslenen Öztürk, şunları söyledi: “ Burada İstasyon Meydanı’nda muhalefete de birkaç çağrımız var. İnsan haklarını, Kürt sorunu, tecride ilişkin bir sözleri olmuyor. Bunlar olmadan Kürt sorunu çözülmez. Adalet diyorlar madem Adalet’e inanıyorlarsa Emine Şenyaşar’ın sesi olsunlar. İnsan Hakları diyorlarsa Halise Aksoy, Ali Rıza Aslan, İbrahim Uzun çocuklarının cenazelerini kutuyla teslim aldılar. Bu hangi insanlıkta, hangi dinde hangi inançta var? Bir sözünüz buna varsa samimisinizdir. Bir söyleminiz yoksa Türkiye’nin ne hale geldiğini herkes görüyor. Çözüm sürecinde insanlar işlerindeydi. Halkın refahı yüksekti. Bu zihniyet kendini zengin yapmak için Türkiye halklarını fakirlikle bıraktılar. Bunu da Türkiye’nin geleceği için yapıyoruz diyorlar, bu yalandır. Hitler’in zihniyeti aynen devam ediyor. Silvan, Tatvan, Özalp ablukaya alınıp insanlarımız işkence ile gözaltına alınıyorlar. Kurdistan halkına yapılan bu zulümleri kabul etmiyoruz. Savaşla bitmemiz mümkün değildir. Bize yapılanları biz kabul etmiyoruz. DTK olarak İstasyon Meydanı’nda diyoruz ki ‘Bu planınız dün tutmadı bugünde tutmayacak. Savaş, ölüm, işkence ile Kürt halkı bitmez. Türkiye’ye onurlu bir barış gelmeli. Bu tek çaredir." diye konuştu.

"BARIŞ ÖZGÜR GELECEĞİN İNŞASIDIR"

Daha sonra Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar söz aldı. Uçar, “Emeğiniz onurlu barışa vesile olsun. Barış sadece ölümlerin sonlandırılması değil yaşamın onurlandırılmasıdır. Özgür bir geleceğin inşa edilmesidir. Barış aynı şekilde masalarda imzalanan anlaşma değildir. Bu ülkedeki bütün anadil, özgürlük, kimliklerin eşit ve özgür yaşamasıdır. Barış çok inançlıdır. Hiç kimse barışı tek kimliğe indirgemesin” dedi.

"KÜRTLER 100 YILDIR DİRENİYOR"

Bu dünyanın iki büyük dünya savaşı gördüğünü ve bugün de bu savaşların sürdüğünü belirten Uçar, şöyle devam etti: “Bu dünyanın savaşsız olacağını bize dayatanlarla karşı karşıyayız. Dünyanın kendisini de savaş sanayisi yürütüyor. Barış ve savaşı en iyi bilen coğrafya insanlarıyız. Devlet aklı ve bu aklın yürütücüsü olanların tek bir şeyi vardı Kürtleri, asimile etme. 100 yıldır Kürtleri yalnız bırakmaya çalıştırlar. Kürt halkı buna karşı 100 yıllık direnişle yanıt verdi. Bu direniş barış irademizi güçlü, diri tutmaya devam ediyor.”

Bugünü Hakkâri’de trafik kazasında yaşamını yitiren Barış Annelerine atfettiklerini belirten Uçar, bunun trafik kazası değil cinayet olduğunu belirtti.

Miting sanatçı Xece’nin sahne alması ile devam etti. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.