Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – Ramazan öncesi dini kitaplara rağbet arttı

VİDEO HABER – Ramazan öncesi dini kitaplara rağbet arttı
22 Nisan 2020 - 13:11

 

Dini kitapevleri, 12 ayın sultanı Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Kur’an-ı kerim ve dini kitaplara yoğun bir talebin olduğunu belirtti

 

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Ramazan ayı, tüm İslam âlemi için ayrı bir önem taşıyor. Oruç, teravih ve indirilen hatimler ile manevi bir atmosferin yaşandığı bu kutlu ayda, 7’den 70’e herkes Kur’an-ı Kerim ile daha fazla hemhal oluyor. Kur’an ayı olan Ramazan’da manevi iklime doğru yolculuk etmek isteyenler özellikle Kur’an-ı Kerim, rahle, dini kitaplar, hurma ve zemsem suyuna rağbet ediyor. Diğer aylara göre Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’e olan talepte ciddi bir artışın olduğuna dikkat çeken Dua Kitap Evi İşletmecisi Ufuk Abdurrahman İğdeli, bunun yanında rahle, siyer kitapları, hurma gibi değerlere de ciddi bir rağbetin olduğunu söyledi. Müslümanlar olarak Ramazan ayını fırsat bilip çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgu yapan İğdeli, maneviyatımızı artırmak ve ibadetlerimizi sıklaştırmak için çabalamamız gerektiğini ifade etti. Ramazan ayı öncesi birçok ürüne zam yapıldığını dile getiren İğdeli, toplumun bütün bireylerine kutsallarımızı ulaştırmak için Kur’an-ı Kerim’in hediyesinde herhangi bir artışa gitmeden hizmet ettiklerini açıkladı.

‘Bizler Ramazan ayını en güzel şekilde istifade etmekle mükellefiz’

Yaklaşan Ramazan ayını fırsat bilip çok iyi değerlendirmemiz gerektiğini belirten Ufuk Abdurrahman İğdeli, “Öncelikle başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden azat olan Ramazan ayına bizi ulaştırdığı için Rabbimize hamd ediyoruz. Rabbimizden temennimiz şudur ki İslam ümmetinin üzerinde bulunan bela, musibet ve salgınları bir an önce def etmesidir. Ayrıca Allah-u Teala bu ayda kutlu kitabını bizlere indirdi. Bizler İslam âlimlerimizden gördüğümüz kadarıyla Ramazan ayını en güzel şekilde istifade etmekle mükellefiz. Örneğin; 4 büyük mezhep kurucularından biri olan İmam Malik, Ramazan ayına girdiği ilk günden itibaren bütün kitaplarını rafa kaldırıp sadece Kur’an-ı Kerim ile hemhal olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı Ramazan ayı, biz Müslümanlar için maneviyat ayıdır. İnsanın kendisini en iyi şekilde geliştirmesi gereken bir aydır. Bizler, bu bilinç ve şuur ile İnşallah Kur’an-ı Kerim’e dört elle sarılacağız.” ifadelerini kullandı.

‘Kur’an-ı Kerim’e rağbet kat kat artmış durumda’

Kur’an-ı Kerim’e olan rağbetin diğer aylara kıyasla ciddi bir oranda arttığını anımsatan İğdeli, “Elhamdülillah bizler Müslüman bir toplumuz. Bundan dolayı, Müslümanlar önceki aylara oranla Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim ile daha çok hemhal oluyor. Önceki aylara oranla Ramazan ayı öncesi Kur’an-ı Kerim’e rağbetimiz kat kat artmış durumdadır. Hakeza rahle ve İslami kitapların satışı da aynı şekilde… Bunların dışında Ramazan ayı öncesi hurma ve zemzem suyu satışımızda da bu artış görülüyor.” şeklinde konuştu. Kur’an-ı Kerim’in hediyesinde diğer kitaplara nazaran daha az kazanç elde ettiklerini belirten İğdeli, buna rağmen zam yapmayıp toplumdaki herkese ulaşması için çaba sarf ettiklerini söyledi. İğdeli, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizler, Kur’an-ı Kerim’i hayat kitabı olarak görüyoruz. Kitap satıcıları olarak da bu kutsal kitabı topluma ulaştırmak için de elimizden geleni İnşallah yapmaya çalışıyoruz. Kar oranımız diğer kitaplara oranla daha az olmasına rağmen bizler; Kur’an-ı Kerim ve Yasin gibi toplumun istifade ettiği kitaplara, bu süreçte birçok zam durumu olmasına rağmen fiyatlarda değişikliğe gitmedik. Toplumda bulunan herkese ulaştırma adına, bu kutsal kitapları eski fiyatından veriyoruz.” (İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım