Dolar 16,3835
Euro 17,5930
Altın 974,21
BİST 2.450,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 31°C
Açık
Diyarbakır
31°C
Açık
Cum 32°C
Cts 33°C
Paz 35°C
Pts 35°C

TGK 24. Başkanlar Kurulu Toplantısı Konya’da yapıldı!

TGK 24. Başkanlar Kurulu Toplantısı Konya’da yapıldı!
15.05.2022
A+
A-

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 24. Başkanlar Kurulu Konya’da gerçekleştirildi. Diyarbakır’dan Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, yerel gazetelerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve çözüm yolları tartışıldı. Toplantıda konuşan Konya Valisi Vahdettin Özkan, bu toplantının şehirleri adına büyük bir zenginlik olduğunu vurguladı

 

Ahmet Baran / Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 24. Başkanlar Kurulu Toplantısı Konya Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.  12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılan toplantıya,  Konya Valisi Vahdettin Özkan, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Anadolu Gazeteciler Federasyonu (ANAGF) Genel Başkanı Sefa Özdemir, Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (DGF) Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Gaye Coşkun, Ege Gazeteciler Federasyonu (EGF) Genel Başkanı Cem Kaytan, Güney Doğu Gazeteciler Federasyonu (GDGF) Genel Başkanı Mehmet Çelik, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Adem Alemdar, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) Genel Başkanı Erdoğan Erişen, Marmara Gazeteciler Federasyonu (MGF) Genel Başkanı Ramazan Demir ve Gazeteciler Cemiyet Başkanları ile temsilcileri katıldı.

‘Şehrimiz adına büyük bir zenginliktir’

Toplantıda 9 ilin Dernek yöneticilerinin yer aldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi Federasyonu da yer aldı.  Diyarbakır’ı Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Mesut Fidançiçek, İhsan Özdemir ve Şehmus Kızılarslan’nın temsil ettiği toplantılarda, yerel gazetelerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve çözüm yolları tartışıldı. Programda konuşan Vali Özkan; ‘‘Konya’mıza hoş geldiniz. Böylesine nitelikli insanlarla bu toplantının İlimizde icra ediliyor olmasından ve sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle toplumsal beklentilerin de değiştiği dinamik süreçte tüm kurumlar insanların ihtiyaçlarına göre refleks geliştirmektedir. Tüm sektörlerle alakadar olan basın kurumunun da bu dinamik süreçte önemi dahada artmaktadır. Basın kuruluşlarımızın kamu yararını esas alarak daha kurumsal bir yapıya büründürülmesi amacına hizmet edecek olan bu toplantı Şehrimiz adına büyük bir zenginliktir. Konya’mızdan bahsedecek olursak; ilk olarak hem bitkisel, hem hayvansal üretimi ile kırsal kalkınmada örneklik teşkil eden stratejik önemi kabul edilmiş bir tarım şehridir. Aynı zamanda sanayi gelişimi ile de küresel düzeyde kabul görmüş gelişme trendini yakalamıştır.. Tüm bunların yanında tarih, kültür ve turizm açısından şehrimizin zenginliğine zaten müşahede ediyorsunuz’’ dedi.

‘Yerel kalkınmada basınımızın çok önemli görevleri vardır’

Bilgi edinme hakkının anayasal ve temel özgürlüklerden birisi olduğuna vurgu yapan Vali Özkan; ‘‘Bu hakkın temsilcileri olarak misyonunuz aynı zamanda kamu özgürlüklerinin güvencesi olmaktır. Bir şehrin yerel basını dediğimizde, belli bir mahalde toplumla en çok alakadar olan günlük hayatın içinde her alana dokunan sizler akla gelirsiniz. Yerelde; hem insanların bilgi edinme haklarını kullanmada öncü olma hem de yerel kalkınmada basınımızın çok önemli görevleri vardır. Bireysel ve toplumsal gelişim açısından yerel basının, imkân ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilir bir yapıya ulaşması açısından hepimize düşen vazifeler olduğunu biliyoruz. Yerel basının kamu hizmetini odağına alarak gelecekteki riskleri bertaraf etmede bu tür mesleki istişarelerin önemi aşikârdır. İnşallah bu toplantı, tecrübelerin paylaşılması ile hedeflerin tahakkuk ettirilmesi için bir imkân olacak ve toplantı sonrası önemli çıktılar sağlanacaktır. Toplantının mesleki gelişme ve kamu özgürlüklerini güvence altına almaya vesile olmasını diliyorum’’ diye konuştu.

YORUMLAR