Bill Gates: Yapay zeka çocuklara 18 ay içinde okuma-yazma öğretecek

Yapay zekalı sohbet robotu ChatGPT'ye 10 milyor dolar yatırım yapan Microsoft'un kurucusu Bill Gates, bu teknolojinin çok yakında öğrencilere eğitim vermek...

Bill Gates: Yapay zeka çocuklara 18 ay içinde okuma-yazma öğretecek

Yapay zekalı sohbet robotu ChatGPT'ye 10 milyor dolar yatırım yapan Microsoft'un kurucusu Bill Gates, bu teknolojinin çok yakında öğrencilere eğitim vermek için kullanabileceğini açıkladı. Yapay zekanın 18 ay içinde bir öğretmenle aynı yeteneklere sahip olacağına vurgulayan Gates, sohbet robotlarının öğrencilere okuma-yazma öğretebileceğini söyledi. 67 yaşındaki milyarder, bu durumun özellikle yoksul ülkelerdeki çocuklar için fırsat eşitliğine katkıda bulunacağını belirtti.

Microsoft'un kurucuSU Bill Gates'e göre, yapay zekalı sohbet robotları önümüzdeki 18 ay içinde çocuklara okuma ve yazma öğretecek seviyeye gelecek.

Gates, ABD’nin San Diego'daki eyaletinde düzenlenen ASU+GSV Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Yapay zeka herhangi bir insanın yapabileceği kadar iyi bir öğretmen olma yeteneğine sahip olacak." ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, Microsoft’un 10 milyar dolar yatırım yaptığı ChatGPT ve Google tarafından geliştirilen Bard gibi yapay zekalı sohbet robotları son aylarda hızla gelişti ve artık bazı testlerde insan düzeyindeki zekayla rekabet edebiliyor.

"ÖĞRENCİLERİ MOTİVE EDEBİLİR"

Gates, insan düşünce süreçlerini taklit edecek bilişsel yetenekten yoksun oldukları için yazma becerilerini öğretmenin geleneksel olarak bilgisayarlar için zor olduğunu söyledi. Ancak, Gates  yapay zekalı sohbet robotlarının  insan benzeri bir dili tanıyıp yeniden üretebileceğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.