Diyarbakır Yenigün

‘Tarım politikaları için Diyarbakır doğru seçim’

‘Tarım politikaları için Diyarbakır doğru seçim’
07 Ağustos 2020 - 11:51

“Tarım ve Kırsal Kalkınmada Örgütlenme Paneli”nde konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, tarım politikalarını değerlendirmek için Diyarbakır’ın doğru seçim olduğunu söyleyerek, tarımsal örgütlenmeler için yerinde çözümler üretilmesi gerektiğini belirtti

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Avrupa Birliği Bilgi Merkezi ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ortaklığında “Tarım ve Kırsal Kalkınmada Örgütlenme Paneli” gerçekleştirildi. DTSO’da gerçekleşen panelin moderatörlüğünü DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya yaparken panele,  AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun, TMMOB Diyarbakır Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdulsamed Ucaman, Tarım İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar,  Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Songül Akın, TKDK İl Koordinatörü Hikmet Güneş,  Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Zerzevan Kalesi Yerel Eylem Grubu Derneği Başkanı Mehmet Cevat Delil katıldı. Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren DTSO Başkanı Mehmet Kaya, tarım sektörünün bölgenin en önemli sektörlerinden biri olduğunu belirterek,  pandemi sürecinde tarım sektörünün ve sektördeki yerel ve küçük örgütlenmelerinin önemine dikkat çekti.

‘Yerinde çözümler üretilmeli’

denizli escort

Ardından konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise tarım politikalarını değerlendirmek için Diyarbakır’ın doğru seçim olduğunu belirterek, AB ülkelerinde geliştirilen tarım örgütlenmeleri ve Türkiye’de son yıllarda destekledikleri örgütlemeler hakkında bilgi verdi. Büyükelçi Berger, yereldeki örgütlerin ve üreticilerin tarımsal politikaların oluşturulması ve yerel sorunların çözüm süreçlerine aktif olarak katılması gerektiğini vurguladı. Özellikle sivil toplumun yerel sorunların çözüm süreçlerine etkin olarak katılması gerektiğini belirten Barger, yerinde çözümler üretilmesini oldukça önemsediklerini bundan kaynaklı da Türkiye’de Karadeniz, Marmara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kurulan yerel kalkınma gruplarının da yerinde çözümler üreteceklerine inandıklarını aktardı.

‘Yeşil alanı önemsiyoruz’

Büyükelçi Berger, ilk hedeflerinin gıda çeşitliliği ve tarımsal üretimin desteklenmesi olduğunu aktararak tarımda özellikle kadınların ve gençlerin kendi yörelerinde kalması gerektiğine dikkat çekti. AB olarak kırsalda doğa ile insan dengesinin kurulması ve geliştirilen çalışmalarda kapsayıcı ve rekabetçiliğin sağlanmasının yanında çevre boyutunun da eklendiği belirten Büyükelçi Berger, bunun için Yeşil Anlaşma hazırladıklarını belirterek yeşil alanı önemsediklerini vurguladı. Panel daha sonra yerel kurumların kırsal kalkınma ve tarımsal örgütlenmeler alanında değerlendirmeleri ile devam etti. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım