Roj Girasun: Oylar CHP’ye kararsız ve AK Partili seçmenden gidiyor

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır merkezli Rawest Araştırma’nın Genel Müdürü Roj Girasun, ilk defa oy kullanacak genç Kürt seçmenin CHP’ye ilgi gösterdiğini söyledi. Girasun, “Daha önce sandığa gitmemiş kararsız seçmenler ve AK Partili bir kısım Kürt seçmenden de CHP’ye oy gidiyor” dedi

 

Yılmaz Yiğitler / YENİGÜN ÖZEL – Son dönemlerde sık sık bölge illerine ziyaretler gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Kürt seçmenin ilgisini çekmeye çalışıyor. Partinin bölge illerindeki teşkilatları da bir yandan üyelik çalışmaları yürütürken bir yandan da lokal sorunları gündemleştirerek, sahadaki görünürlüğünü artırma çabasında.

Peki, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde çalışmalarını yoğunlaştıran CHP’nin sahadaki karşılığı ne? Rawest Araştırma Genel Müdürü Roj Girasun’a göre CHP’deki söylem değişimi ve bölgedeki görünürlüğüyle birlikte oy oranında artış var.

“CHP, umut veren bir yaklaşım içerisinde”

Girasun, bölgede oransal olarak en çok oy artıran partinin CHP olduğunu ifade ederek nedenlerini şöyle anlattı:

“CHP’nin bölgede yükseliş trendi var. Son dönemlerde CHP’ye katılımların olması da CHP’nin bu yükselişiyle alakalı.  Çünkü CHP 2019 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde büyükşehirleri kazanarak büyük manada AK Parti’nin yenilmezlik hissiyatını kırdı. Bu durum bölge seçmeninde etki yarattı özelliklede İstanbul seçimlerinde Kürt seçmen ve HDP’yle kurmuş olduğu ilişki bölgede CHP için olumlu bir sinerji yarattı. Son dönemde CHP, Doğu Masası kurdu, parti genel başkan yardımcılarının, MYK üyelerinin olduğu, milletvekillerinin olduğu Doğu Masasında, Kürt meselesi üzerinde ve bölgedeki diğer problemlerle alakalı çözüm önerileri getiriliyor ve daha görünür oluyor. Aynı zamanda artık CHP, Türkiye ve bölgede bir iktidar alternatifi, iktidar alternatifinin getirdiği avantaj seçmenin kendisini daha çok dinlemesine sebep oluyor. CHP’nin önümüzdeki günlerde ne söyleyeceği, nasıl bir politika belirleyeceği bölgede daha çok takip edilecek. CHP Kürt meselesine dair yaklaşımını güçlendiriyor. Umut veren bir yaklaşım içerisine giriyor. Seçmen de buna bir kredi açıyor. Bu kredi Kürt sorunun çözebilir iyimserliğine kadar gidiyor.”

Rawest Araştırma’nın Genel Müdürü Roj Girasun

“Değişimle birlikte algının kırılması daha kolay”

CHP’deki değişiminin Kürt seçmenle ilişkisine olumlu yansıdığını belirten Girasun; “Kürtlerin, CHP’ye karşı olan algısı henüz kırılmış değil, bazen oy desteği olur ama algı devam eder, yani kerhen destek vermiş olursunuz. CHP’ye dönük geçmişten beri olumsuz bir algı olduğu iddiası da bence bir algı çünkü 1974’te Ecevit, ‘Ortanın Solu’ söylemiyle Türkiye’de en yüksek oy aldığı iller Kürt illeridir. CHP’nin dönem dönem Kürt illerinde, Kürt seçmenden bulduğu bir karşılık var. “CHP’nin geleneği ve temsil etmiş olduğu ideolojinin, Kürtler arasındaki mesafesini soracak olursanız” O algının kırılması zor ama CHP’de oluşan değişimle birlikte bugün aralarındaki algının kırılması daha kolay. CHP’de 2012 yılından bu yana bir dönüşüm var, parti politikaları değişiyor, parti yönetimi değişiyor, ‘Ulusalcılar’ diye tabir edilen ya da kitleyle ilişkileri daha jakoben olarak ilişkilendirilip ve eleştirilen kesim parti yönetiminde uzak. Kılıçdaroğlu’nun parti yönetiminde dönüştürücü bir gücü var. Diğer taraftan da “Helalleşme” çağrıları da var. Bunların hepsinin Kürt seçmenle güven ilişkisinin tesis edilmesi açısında CHP’nin elini güçlendiriyor” diye konuştu.

 “Ekonominin genç seçmen üzerinde dolaylı etkisi var”

Genç seçmenin CHP’ye ilgi göstermesinin politik olduğunu söyleyen Girasun, “Ekonomik kriz iktidarın yıpranmasına neden oluyor. Buda CHP’ye yarıyor çünkü iktidarın seçimi kaybetmesine neden oluyor. İlk defa oy kullanacak seçmen üzerinde dolaylı bir etkisi var, çünkü genç seçmen ekonomiden son etkilenen kesimdir. Ekonomide öncelikle evin erkeğini etkileniyor, sonra ev hanımını en son da genç ev erkeği etkileniyor. Genç seçmenin CHP’ye ilgi göstermesi ekonomiden ziyade daha kimliksel ve daha politik bir etki hali var. Bu yüzden ilk defa oy kullanacak genç Kürt seçmen CHP’ye yöneliyor” dedi.

“Kürt toplumunun kimlik talebi var”

Bölgede ekonomik sorunun yanı sıra kimlik talebinin de ön plana çıktığını vurgulaya Girasun şöyle konuştu;

“Türkiye geneli ve bölgede en büyük sorun her dönemde ekonomi olarak görülüyor. Ekonomik krizin daha derin şekilde yansıtıldığı bir dönemdeyiz. Kürt sorununu; ekonomi ve işsizlikten ayrı konuşmamızda mümkün değil. Öte taraftan bu toplumun bir kimlik talebi var, kimlik sorunu var. Anadil talebi, vatandaşlık meselesi, ayrımcılığa dair gibi konularda Kürt seçmenin talepleri var.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Roj Girasun: Oylar CHP’ye kararsız ve AK Partili seçmenden gidiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin