Diyarbakır Yenigün

Selma Irmak’a ilk duruşmada beraat

Selma Irmak’a ilk duruşmada beraat
04 Mart 2020 - 15:25

HDP’nin tutuklu eski milletvekili Selma Irmak, katıldığı açlık grevi eylemi dolayısıyla hakkında “Örgüt propagandası”ndan açılan davada beraat etti

DİYARBAKIR YENİGÜN – Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eski milletvekili Selma Irmak hakkında 5 Eylül 2016’da Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin 50 kişilik grupla girdikleri açlık grevinde “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması görüldü. Irmak, tutuklu bulunduğu Kocaeli 1 No’lu Kadın Kapalı Cezaevi Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) duruşmaya katılırken, avukatı Reyhan Yalçındağ duruşmada hazır bulundu.

 ‘Yasa dışı hiçbir eylem olmadı’

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada hakkındaki iddialara ilişkin savunma yapan Irmak, atılı suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “Siyasetçi olarak var olan sorunlar karşısında çözüm önerilerimizi farklı farklı yöntemlerle sunarız. Sayın Öcalan’ın 2016 yılında kalp krizi geçirdiğine dair haber yayıldı. Sağlık durumuna dair sağlıklı bir bilgi almak için o dönem 50 milletvekili açlık grevine girdik. Herhangi bir konuşmam olmadı, slogan atmadım. Ben milletvekili olarak orada açlık grevine girdim. Yasa dışı hiçbir eylemimiz olmadı” dedi.

Savcıdan beraat talebi

İddia makamı mütalaasında, bilirkişi raporunda yer verilen Irmak’ın eylemde herhangi bir konuşma ve slogan atmadığı tespitine yer vererek, Irmak’ın üzerine atılı “Örgüt propagandası yapmak” suçunu işlemediği gerekçesiyle beraatına karar verilmesi talebinde bulundu. Irmak’ın avukatı Reyhan Yalçındağ ise polislerin hazırladığı her fezlekenin iddianameye ve davaya dönüşmemesi gerektiğini vurgulayarak, müvekkilinin beraatını istedi. Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, Irmak’ın üzerine atılı suçlamayı gerçekleştirmediğine kanaat getirerek beraatına karar verdi. (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım