Diyarbakır Yenigün

Olağan olan ne?

Olağan olan ne?
sirvan oktay gorer
sirvan oktay gorer( sirvanoktay.35@gmail.com )
09 Mart 2020 - 0:05

İstanbul’da yaşayan Avcılar Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu beşinci sınıf öğrencisi Atakan Kayalar, sosyal medyada paylaşılan görüntülerle gündeme gelmişti. Bir kitapçıda görüntülenen Atakan’ın yaşı göz önüne alındığında felsefe hakkında konuşması ve okuduğu kitaplardan bahsetmesi olağandışıydı ve gündem oldu.

Birçok kişi takdir etti Atakan’ı, Milli Eğitim Bakanı bizzat ilgilendi, ekranlara çıktı, neredeyse İstanbul’da tüm özel okullardan teklif aldığı söylendi.

Kimileri, binlerce çocuğun ebeveynlerinden bu yüzden fırça yiyeceği yönünde yarı şaka yarı ciddi paylaşımlar yaptı.

Kimisi ise bunun Türkiye’yi karıştırmak için bir proje olduğunu belirten ciddi (!)ve bir o kadar da iğrenç paylaşımlar yaptı.

Allah kelamından, dinden, imandan bahsedip; ağza alınmayacak sinkaflı küfürler, putluğa varan benzetmeler tecavüzlü cezalandırmadan bahsedenler!

Ve bunlar büyük ihtimal kendini Müslüman görenlerin Müslümanlık dışı görüşü.

Ha bu arada çöplükten aşırdığı aklıyla “tecavüzle terbiye” mucidi insan müsveddesi işten atılmış ve çıkarıldığı mahkemede (hafta 4 gün imza vermesi şartıyla)denetimli serbestlikle salınmış, gözümüz aydın(!)

Bu kadar tutuklanmayacak yani!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuğun ailesiyle görüşüldüğü ve rehberlik hizmeti sağlanmaya başlandığını bildiriyor.

Böyle bir ülkede yaşıyoruz işte!

Her konunun bir yana çekildiği ciddi insanların kutuplaştırdığı, laşka, lakayt, utanç abideleri sayesinde hayatın olağan akışını yaşayamıyoruz maalesef.

Alkışlayamıyoruz, doğruya doğru, yanlışa yanlış demenin bir taraflara çekildiği bir anormallikte yaşıyoruz. Benim vicdanım kaldırmıyor, kaldırmasın da.

***

Gelelim olağan akışın çok gerisinde kalanlara…

Kısa adı NASA Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi,ABD’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan bir kurum ve “Evrende yalnız mıyız? Yaşam ne kadar rastgele, ne kadar değil, her yerde hep bizim gezegenimizdeki gibi mi olmak zorunda?” gibi soruların cevaplarını arıyor.

Bu kurumda 2017 yılından beri Arizona Üniversitesi’nde Astrobiyoloji, Molekül ve Hücre Biyolojisi ve eş zamanlı Astronomi, Ay ve Gezegen Sistemleri Laboratuvarı’nda profesör olan Betül Kacar, 2011’den beri NASA bünyesinde çalışıyor. Kacar, evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan yeni bir NASA ekibine kabul edildi.

***

İlginç bir haber de bize çok uzak diyarlardan Amerika’dan.

ABD’de ‘Ben Tanrıyım’ (ImGod) yazılı plakasını kullanmasına izin verilmeyen bir ateist, 150 bin dolar (yaklaşık 900 bin TL) tazminata hak kazandı. 10 yılı aşkın bir süre boyunca Ohio’da bu plakayı kullandığını söyleyen BennieHart, 2016’da Kentucky eyaletinin Frankfort kasabasına yerleşti ve aynı plakayı kullanmak için eyaletin Motorlu Taşıtlar İdaresi’ne başvuruda bulundu. Hart’a gönderilen yanıtta bu talebin ‘yakışıksız olduğu, çatışma riski içerdiği ve başka sürücülerin dikkatini dağıtacağı’ söylendi.

Bunun üzerine Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ve ‘Dinden Özgürlük Vakfı’ (FreedomFromReligion) Hart adına dava açtı. Bu kuruluşlar, yasağın ABD’de anayasayla güvence altına alınan ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu savundu. Mahkeme, Kasım ayında bu kuruluşları haklı buldu ve eyalette “Ben Tanrıya Aitim” ve “Tanrıyı Seviyorum” gibi özel plakalara izin verilirken buna izin verilmemesinin tarafsızlık ilkesine aykırı olduğuna hükmetti.

Mahkeme, Hart’a avukatlık ücretleri için 150 bin 715 dolar tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Yaklaşık 500 dolar olan mahkeme masraflarını da Kentucky Motorlu Taşıtlar İdaresi ödeyecek.

Kentucky eyalet yasaları, cinsiyet, ırk, renk, din ve milliyet ayrımcılığı yapılmadığı sürece özel plakalarda her türlü yazının yer almasına izin veriyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım