Murathan Mungan “995 km”nin imza günü için Diyarbakır’a gelecek

Murathan Mungan “995 km”nin imza günü için Diyarbakır’a gelecek
Yazar Murathan Mungan, yeni romanı “995 km”nin ilk imza gününü Diyarbakır’da yapacak.

YENİGÜN HABER – 90’lı yılları, faili meçhul cinayetleri konu edinen ‘995 km’ romanının 6 Ekim'de yayınlanacağını duyuran yazar Murathan Mungan, romanın ilk imza gününü Diyarbakır'da iki ayrı etkinlikle gerçekleştirecek.

ROMANIN BAŞLADIĞI YER

Mungan, imza günü için 7 Ekim’de Kayapınar Yayınağacı’nda saat 14.00’da yapacak.

Mungan 8 Ekim saat 16:00’da ise Wêjegeh Amed| Diyarbakır Edebiyat Evi'nde yapılacak söyleşinin ardından saat 17:00’de imza etkinliğine katılacak.

Roman ile ilgili paylaşım yapan Mungan, "İlk imza romanın başladığı Diyarbakır’da" notuna etkinliğin adres ve saatini ekledi.

Mungan, daha önce Zeynep Miraç’a verdiği röportajda, kitapla ilgili olarak, “Sonbaharda çıkarmayı düşündüğüm, “995 Kilometre” diye bir romanım var. 90’lı yıllarda Diyarbakır’da işlenen faili meçhul cinayetler üstünden gidiyor. Ben bu kitabı yazmaya 1993 yılında başladım, 1995’te bitirsem ne olurdu? Pişmemiş yemeği ocaktan indirmeye benzer bu. Sadece roman yazsaydım bu kadar uzamayabilirdi, bu da benim her tarakta bezim olmasıyla alakalı. Yine de iyi yapıtlar için gözetilmesi gereken bir demlenme zamanı var. Olaylara uzak açı kazanmak her zaman kolay olmuyor.” ifadesini kullanmıştı.

Geçtiğimiz mart ayında romanını tamamladığı açıklayan Mungan, toplumsal gündem yoğunluğu ve yaklaşan seçimler nedeniyle yayın tarihini ertelediklerini söylemişti.

ROMAN HAKKINDA

995 km, “Murathan Mungan’dan bu kez sürükleyici bir kara polisiye. Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı ama karmaşık görünenin de sonuçta su gibi açık olduğu bir siyasi/psikolojik ortam yaratıyor Mungan. Edebiyatımızda ender rastlanan, beklenmedik bir başkahramanın peşinde, ülkenin yakın geçmişinden tanıdık gelebilecek karmaşık ağların izini sürüyor. Kimi düğümleri çözüp yeni düğümler atarken okuru da nefes nefese bir yolculuğa davet ediyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.