A.Vahap Kaya Yazdı: Kitap

service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ben kitapsız yaşayamam, kim sensiz yaşayabilİyor ise ben kitapsız yaşayamam

Dağlarına ardından üzerinize son hız ile yaklaşıyor ise gökyüzünden salkım saçak sarkıklar

Siz yavukluğunuzun koynunda yakalanmışsanız üryan ve önlenilemez işgal altındaysanız üryanlığınız devam etsin ve o salkım saçaklardan akanlarla banyonuzu yapın

Bütün hücreler o aydınlıkla yıkansın ve elinizdeki veriler, sabaha başlama sahnesi kitap gibi temiz ve aydın olsun

Kitabınızı ve yolunuzu iyi seçin!!!

Kitap ile yaşamak kitapsız yaşamaktan iyidir, kitap ile yaşamak yalnızlıktan kurtulmaktır, kitap ile yaşamak bireysellikten çoğula geçmektir, kitap ile yaşamak duygu dünyasını evrensele çevirmektir, kitap ile yaşamak yenik yaşamdan kurtulmaktır.

Kendini yenilgiler hanesinden yengiler grubuna geçildiğini düşünmeye başlamaktır.

Her bir kitap büyük bir emek ve birikim sonrası insanın sofrasına gelir, yazarın, üretenin kendi hücrelerini kattığı, kendi canından can kattığı, canlı, fiziksel, elle temas edilebilen, hissedilen bir iletişim sürecidir.

Üretkenlik hizmete sunulurken tamah edilmeden, mütevazi haliyle ortaya faydalanılması için sunulur.

Bu süreç sizin günlük yaşantınıza fiziki müdahalede bulunacak kadar kendini senin yaşantına malzeme yapar, geriye kalan kişinin kendi mahareti ve becerisi, ister kullanır, ister kullanmaz, ama yaşamında bilgi birikimde gizli hazine olur, hizmete hazır bekler.

En olmadık anda aklınıza öyle bir fikir getirir ki sizi dünyada lider yapar, sizi iyi bir evlat, iyi bir hizmetkar ve iyi bir yönetici yapar.

Çocukla çocuk olduğun, gülme sahnesinde yüzünüze tebessüm geldiği, işkencedeki bir insanın hayatında gerginliği sizin de hissettiğiniz bir süreç, doğal terazinin işleyişinde, felaketlerin yaşanmasında size aynı duyguları tattırır, hissettirir.

Olay ve yaşam parçası her nerede yaşanmış veya alınmış ise de mesafe aralığını ortadan kaldırır.

Kitap kendi ücretinden başka masraflara girmeden size gezi imkanı tanıyan başka diyarların en ince detaylarını anlatan, size oraları gördüren bir süreç, zaman zaman yerli kabileden bir üye, zaman zaman şaha kalkmış bir atın sırtındaki cengaver duygusu yaşatır.

Aşkta öyle yoğun duygular yaşatır ki sizin görmediğiniz kültürüne yabancı olduğunuz iyilik meleklerine aşık olursunuz veya aşkı daha yoğun yaşarsınız

Kitap insana hazır bir dünya sunar öncesi sonrası olan, içinde bütün incelikleri ve yardıma koşabilecek etmenleri bulunan, bir tek sıkıntı anında örnek alınacak bir dünya değil; sevinci de aynı düzeyde ileten bir dünya, kitap sana aynı mertlikle hizmet sunduğu gibi sizin de başkasıyla paylaşım duygunuzu geliştirir.

Okuduğunuz kitabı bir başkasının da okumasını dilersiniz, aynı kitabı okuyup aynı düşünen insanların çoğalmasını temenni edersiniz.

Her bir kitap bir dünyadır demiştik, nedenini sorarsanız yazar veya kitaba konu olan birer yaşamdır ve her bir yaşam bir kişi veya toplumu işliyor veya konu ediyor ise; kişinin veya o toplumun dünyasını işlemiş oluyor.

Dünyadaki bütün zenginlik ve fakirlikleri bir serap gibi izletir size, bir film sahnesi gibi gözünüzde canlandırır.

Bütün yaşam, dünya bir bütün hatta galaksi sanki büyük bir akvaryumun içinde ve siz dışarıdan seyrediyormuş hissine kapılırsınız

Siz orada tarihin döngüsünü başından ve her ilmeği bin yıllar harcamadan hazır haliyle elinizde ve tanıma imkanı bulursunuz,

İnsanlık alemine katılmış katıları elinizde hazır bulursunuz, oysa ki her bir katkı veya değer bin yılların emeği sonucu insanlık aleminin hanesine artı olarak yazılmıştır, siz o bin yılları harcamadan elinizde ve anlayacağınız tarzda bulursunuz.

Siz bir kitabı hakkıyla okursanız, konuların içine girerseniz; kitap kendisi sizi kendi konuların içine çeker, artık siz eski siz değilsiniz, görmüş geçenleri tarif edebilecek bir kişisiniz

Dostlar ceminde sizin de meclislere söyleyeceğiniz akilane bir kelime veya cümle bulunur

Birileri karnından ve atmasyon olarak konuşabilir ama sizin veri tabanınızda güçlü veya dolu olduğu için; daha güvenli, daha insancıl konuşursunuz.

Kişi yaşadığı toplumdan farklı yaşam öykülerini, farklı konuları kitaplarda görebilir, okuyabilir veya empati kurarak yaşayabilir,

Birçok sahneyi kendiniz yaşamışçasına etkilenmiş veya reel yaşamda bulunan eksikliklerin çözümünde elinizde güçlü doneler oluşur veya çözüm bulma, yorum yapma yollarınız sınırsız olur.

Her bir kitabı okuduğunuzda, her bir kitabı yazdığınızda; yeni yaşamı tanımış veya yaratmış olursunuz,

Siz her bir kitapta yeni yaşam öğrendiyseniz; yaşamda örneklem anlamında geniş repertuara sahipsiniz demektir, sarf etme noktasında da rahatlık elde etmiş olursunuz.

Gerçi böyle bir rahatlıkta biz asla müsriflikten söz etmediğimiz gibi aksine yaşamın ve eldekilerin kıymetini bilme noktasında daha üst bir bilinç hasıl olmuş olur.

Herhangi bir konuda yardım istendiğinde; dünyayı yaşamın başlangıç noktasına, döngüsüne götürmeye gerek olmadan eldeki örneklemelerden sentez yaparak kendinize yol bulabilir veya yeni bir yol çizebilirsiniz, yardım edebilirsiniz.

Gösterdiğiniz yol veya çizdiğiniz yaşamların nasıl filizlenip fide ve ağaç hatta orman oluş serüvenine kendiniz kapılırsınız, sizin yarattığınız mantıkta artık kendiniz yüzmüş olursunuz

Siz herhangi bir kitap yazdığınızda; yaratığınız yaşamlardaki zenginlikler sizi yaşamda tutma noktasında daha fazla güvenceye ulaştırır, her bir kitapta elde ettiğiniz yaşamlar sizi çoklu yaşamda tutar.

Şayet bilmez ellere düşen nadide kumaş gibi iseniz ve terziniz amatör, hatta katledici bile olsa; bir yaşamınızı aldığında daha geride ürettiğiniz bütün yaşamlar yaşamaya devam eder, siz kendinizi daha önce güvenceye aldığınızdan ötürü ölüm size kar etmez.

Her seferinde bir yaşamı bitirebilirler ama siz yeni yaşamlarda ve zenginliklerde yaşarsınız, bazen ulaşılması imkansız bir erek gibi, bazen yanışınızda aşık olunası birer totem gibi şahta duran atın dört nala koşması kadar baştan çıkarıcı olursunuz

Katil ölür ama siz o kitaplarda yaşamaya devam edersiniz, fiziki bir gövdeden, yaşamdan; çoklu yaşama geçmiş olur.

Bu geçişin görünmesinde bir de kişinin kendi renkli dünyasını ve ereklerini eklerseniz; artık siz yıldızlar katında galaksinin bir parçasısınız.

Unutulmaması gereken bir nokta da kitapların edebi ölçüsü, reel yapıları ve insani oluşları sizin üretkenliğinize direk etkisi olduğunu da hesaba katmak gerekir,

Olumsuz tablo üzerinde çok fazla durmadık nedeni de edebi ölçüler ve kitabın yayınlama süreciyle bağlantılı olduğu için; editöryal kapsamda değerlendirilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
A.Vahap Kaya Yazdı: Kitap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin