Diyarbakır Yenigün

Koca: Can kaybı 92’ye yükseldi

Koca: Can kaybı 92’ye yükseldi
27 Mart 2020 - 21:28

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de korona virüsü nedeniyle bugün 17 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Son rakamla birlikte virüs nedeniyle yaşanan ölümlerin sayısı 92’ye yükseldi

DİYARBAKIR YENİGÜN  – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, korona virüsü nedeniyle 17 kişinin daha hayatını kaybettiğini, bugüne kadar vefat eden hasta sayısının 92 olduğunu bildirdi. Son 24 saatte 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettiklerini  belirten Koca, “Toplam vaka sayımız 5 bin 698. Virüs nedeniyle 344 kişi de yoğun bakımda” diye konuştu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

-İnsanlar birbiriyle mümkün olduğu kadar az karşılaşmalıdır. Bunun için de çalışma saatleri, çalışma günleri, tatiller düzene konmalıdır.

– Bilim Kurulu’nun 83 milyon için önerdiği tedbir, belli bir süreliğine belli sınırlar konmuş hayattır, geçici hayat tarzıdır.

– Bütün illerde ne kadar vaka olduğunu biliyoruz, bazı illerde vaka saylarının fazla olduğunu biliyoruz.

– (Murat Sancak’ın görüntüleri üzerine sorulan bir soruya) Şahısların veya özel bir kuruluşun kendi başına kit alarak, numuneleri test ediyor olması asla kabul ettiğimiz bir durum değil.

– Spor camiasında pozitif olan vakaların sayısı az değil. Biz teması azaltmazsak, izole etmezsek birçok camiada birçok vatandaşın bu enfeksiyonu taşıması mümkün hale gelmiş olur.

– N95 dediğimiz hekimlerin kullandığı maske, 3 milyon 615 bin tane iki gün önce bütün kurumlarımıza dağıtıldı.

– Korona virüsüne yakalanan sağlık çalışanlarıyla ilgili sayı vermenin doğru olmadığını ifade etmek istiyorum

– İl il vakaları ilk günden itibaren açıklamadık. İtalya’da olduğu gibi bir bölgeden diğerine geçişlerin yoğunlaşmaması için bunu açıklamadık.

– Yoğun bakım ünitelerinde yüzde 62-63 oranında bir doluluk var.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım