Diyarbakır Yenigün

HDP’nin ‘Yê Mao’ afişi ‘Mao Zedong’ zannedildi

HDP’nin ‘Yê Mao’ afişi ‘Mao Zedong’ zannedildi
15 Mart 2019 - 14:06

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yerel seçim için hazırladığı Kürtçe afişler, birçok kentte yanlış çeviriler sonucu toplatılırken, Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde ise HDP afişindeki Kürtçenin Kirmanckî lehçesiyle yazılan “Yê Mao (Bizimdir)” sloganı nedeniyle soruşturma başlatıldı. 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre Afişteki “mao” kelimesinin sonundaki “o” harfi sakıncalı bulunarak emniyete çağrılan Tunceli Devrimci Güç Birliği’nin Nazimiye seçim bürosu yetkilisine, “o” harfinin ne anlama geldiği soruldu. HDP çalışanı, sloganın ne anlama geldiğini polise anlattı.  HDP afişindeki “Yê Mao” sloganı “Maocu” olarak değerlendirilirken polis, Tunceli merkezde bu slogan için soruşturma başlatıldığını, fakat Nazımiye ilçesi için henüz bilgilendirme yapılmadığını belirterek, “mao”nun bulunduğu tüm afişlerin ilçe merkezinden kaldırılmasını istedi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım