Diyarbakır Yenigün

Güzellik merkezleri artık lüks değil, ihtiyaç!

Güzellik merkezleri artık lüks değil, ihtiyaç!
23 Ağustos 2020 - 13:49

Diyarbakır’da güzellik merkezlerine ilgi her geçen gün artarken, günümüzde bu tür merkezler, artık lüks değil, ihtiyaç olarak görülüyor. Yaklaşık 20 yıldır Diyarbakır’da güzellik uzmanı olarak bu sektörde çalışan Hasret Kızılkaya, “Diyarbakır’da ben ilk bu mesleğe başladığımda insanlar çok utarak, çekinerek bize geliyordu ve eskiden lükse giriyordu. Şu anda ise tamamen ihtiyaç oldu” dedi

 

Gülbahar Altaş/Yenigün Özel

DİYARBAKIR YENİGÜN – Türkiye’de güzellik ve kişisel bakım sektöründeki büyümeye Diyarbakır’da da kayıtsız kalınmazken, “güzellik” kavramının mutluluk sırrının estetikten geçtiği inancı gün geçtikte artıyor. Diyarbakır Berberler, Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Esnaf Odası (DİBEKOD) verilerine göre, resmi olarak kentte 700 berber, kuaför ve güzellik uzmanı bulunurken, bin 500 ila 2 bin arasında kayıt dışı esnaf var.

Güzellik merkezlerine ilgi artıyor

Kentte faaliyet gösteren güzellik merkezlerinde laser, bölgesel zayıflama, kalıcı makyaj, saç bakımı, botox, manikür-pedikür, cilt bakımı gibi birçok işlem profesyonel bir şekilde yapılırken, her semtte onlarca güzellik merkezi tabelası gözünüze ilişiyor. Günümüzde bu tür merkezler, artık lüks değil, ihtiyaç olarak görülürken, kadınların çoğu özellikle lazer epilasyon için en az bir kez güzellik merkezlerinin kapısını çalıyor. Bölgede en fazla güzellik merkezi bulunan Diyarbakır’da, yerellerin yanı sıra diğer kaliteli ve uygun fiyatlarla yapılan işlemler nedeniyle diğer kentlerden de rağbet görüyor. Yaklaşık 20 yıldır Diyarbakır’da güzellik uzmanı olarak bu sektörde çalışan Hasret Kızılkaya, güzellik merkezlerine ilginin her geçen gün arttığına dikkat çekiyor.

‘Eskiden lükse giriyordu. Şu anda ise tamamen ihtiyaç oldu’

“Sektörde ilk başladığımda hedefim yanımda birçok kadını istihdam ve özel eğitim kurumu açmaktı. Benim için mucize olan şeyi meydana getirdim” diyen Hasret Kızılkaya, şunları söyledi:

“Şu anda hem kadınlara hem erkeklere hizmet eden 2 ayrı merkezim var. Diyarbakır’da ben ilk bu mesleğe başladığımda insanlar çok utarak, çekinerek bize geliyordu ve eskiden lükse giriyordu. Şu anda ise tamamen ihtiyaç oldu. Doktor arkadaşların çoğu hormonal bozuklukla ilişkili işlemleri için bize yönlendiriyor. Aktif akne, obezite, görselde çok ciddi psikolojik bozukluğu olduğu takdirde bize yönlendiriyor. Yani artık lüks değil tamamen ihtiyaçtır.”

Cildin deformasyonunda önceden önlem alınıyor!

Son dönemde kalıcı makyaj, bölgesel incelme, lazer epilasyon, cilt bakımı, medikal bakım daha çok rağbet görürken, hormonal bozukluklar sonucu ortaya çıkan deformasyonlar güzellik merkezlerinde küçük işlemlerle büyük değişimler yapılabiliyor. Kızılkaya, “Önceden daha yaşlı kesimine yönelikken, şimdi inanın yaş sınırlaması 14’lere kadar düştü. Özellikle dermotoloğa giden kız çocukları ve erkek çocuklarda aktif akne problemi yaşayanların çoğunu hekimler artık bize yönlendiriyor. Dediğimiz gibi cildin deformasyonunda önceden önlem almış oluyoruz. Bu da çocuğun ergenlik döneminde yaşadığı psikolojiyi düzeltmiş oluyor” dedi.

10 kişiden 8 ila 9’u güzellik merkezlerinin kapısını çalıyor

Geçmişte; yüzde 10 erkek, yüzde 90 kadın güzellik merkezinin kapısını çalıyordu. Ancak mevcut durumda başvurular eşitlenerek, yüzde 50 kadın, yüzde 50 erkek güzellik merkezine uğruyor. Bölgedeki diğer kentlere oranla ise Diyarbakır’da, güzellik merkezlerinin pastadaki payı oldukça yüksek. 10 kişiden 8 ila 9’u güzellik merkezlerinin kapısını çalarak, en az bir işlem yapıyor.  Güzel ve bakımlı olmak artık lüksten çok bir ihtiyaç olduğu günümüzde, kadınlar ve erkekler bütçelerinden kişisel bakımlarına mutlaka belli bir mebla ayırıyor. Kentteki güzellik merkezleri ise bakımlı ve güzel görünmek isteyen müşterilerinin taleplerini karşılamak için var güçleriyle çalışıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım