Sur Belediyesi’nde işten çıkarılan 146 işçi açıklaması; Usulsüz sözleşmeler iptal edildi

Sur Belediyesi’nde işten çıkarılan 146 işçi açıklaması; Usulsüz sözleşmeler iptal edildi
Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, kayyumun seçimden sonra işe aldığı 146 işçinin sözleşmesinin feshedilmesine ilişkin...

Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, kayyumun seçimden sonra işe aldığı 146 işçinin sözleşmesinin feshedilmesine ilişkin hazırlanan raporu kamuoyuna açıkladı. Raporda, “Kayyum döneminde işe alınan personellerin tamamının çıkarıldığına dair yapılan haberler doğru değildir, sözleşme iptali sadece usulsüzlük tespit edilen belirli süreli iş sözleşmesiyle alınan personellere ilişkindir” denildi. Bu arada sözleşmeleri feshedilen 145 işçe de Sur ilçesinde bulunan belediye binası önünde toplanarak işten çıkarılmalarını protesto etti

DİYARBAKIR YENİGÜN - Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, kayyumun seçimden sonra işe aldığı 146 işçinin sözleşmelerinin feshedilmesine ilişkin yaptıkları araştırmanın raporunu kamuoyuna açıkladı. Açıklamada, Belediyelerinde sözleşmesi iptal edilen 146 personelin dışında kayyum döneminde işe alınan personellerin işlerine devam ettiği vurgulanan raporda, “Kayyum döneminde işe alınan personellerin tamamının çıkarıldığına dair yapılan haberler doğru değildir, sözleşme iptali sadece usulsüzlük tespit edilen belirli süreli iş sözleşmesiyle alınan personellere ilişkindir” denildi.  Raporda, kamuoyundaki “mülakatın usulsüz yapıldığı” ve “usulsüz iş sözleşmesi yapıldığı” iddialarını araştırmak amacıyla belediye bünyesinde kurulan inceleme komisyonunun tespit ettiği ileri sürülen usulsüzlükler şöyle açıklandı:

“*Sur Belediyesi Personel A.Ş.'nin 6 Mart 2019- 8 Mart 2019 tarihleri arasında ilana çıkarılan Kurum dışı İşçi alımında 1031 başvurunun yapıldığı; 1031 kişinin 11 Mart 2019 tarihinde mülakata alındığı tespit edilmiştir. 1031 kişinin aynı gün saat 14:00 den sonra mülakata alınıp sağlıklı bir mülakat yapılmış olması hayatın olağan akışına aykırıdır. Mülakata giren adaylara yeteri kadar süre verilmediği tespit edilmiş olup 1031 kişinin bir gün içerisinde mülakata alınarak aynı gün değerlendirmenin yapılmış olması mümkün değildir.

*Mülakatta başarılı sayılan kişilerin mülakat komisyon üyelerinin ve bir kısım belediye çalışanlarının yakın akrabaları olduğu tespit edilmiştir. AKP il ve Sur ilçe teşkilatında görev yapan kişilerin mülakata girdiği ve başarılı sayıldığı, aynı aileden birden fazla kişinin işe alındığı tespit edilmiştir. Özel hayatın gizliliği kuralı ve kişi haklarının ihlal edilmemesi amacıyla isimler zikredilmemiştir. Ancak ilgili makamlar istediği takdirde gizlilik kuralı çerçevesinde bilgi verilecektir.

*Mülakat değerlendirme raporu hazırlanmadığı dosya muhteviyatından anlaşılmıştır. 1031 kişinin katıldığı mülakatta, mülakat sonucunun hangi kriterlere göre yapıldığının tespiti ve değerlendirilmesi yapılmadığı buna bağlı olarak sonuçlarında hakkaniyet ilkelerine aykırı olarak yapıldığı tespit edilmiştir.

*Mülakat soruları mühürlenmemiş ve tutanak altına alınmamıştır. Ayrıca, mülakata giren adaylara hangi soruların sorulduğu ve hangi cevapların verildiği cevapların nasıl değerlendirildiği tutanak altına alınmamıştır.

*Belirli süreli iş sözleşmesine dayanak mülakatın hukuk, hakkaniyet ilkelerine ve anayasanın eşitlik ve çalışma hakkı ilkesine aykırı olduğu; idari işlemlerin kamu yararına ve hizmet gereklerine aykırı olduğu değerlendirildiğinden mülakat işleminin kanunun emredici hükümlerine aykırı olması nedeniyle mülakatın tüm sonuçlarıyla birlikte geçersiz sayılması gerektiği tespit edilmiştir.

“Sözleşmedeki usulsüzlükler”

*31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra 4-5 Nisan 2019 tarihinde işe alımların gerçekleştirilmiş olduğu tespit edilmiştir. İşçilerle yapılan belirli süreli iş sözleşmesi, Sur A.Ş.’nin eski yönetiminin görev süresini aşan bir dönemde gerçekleştirilmiştir.

*Türk ticaret kanunun 362. maddesi kapsamında ‘Anonim şirketlerde görev süresi biten yönetim kurulunun bu sıfatlarının kendiliğinden düşeceğine’ dair bir hüküm bulunmaması nedeniyle ‘yeni yönetim seçilinceye kadar zorunlu görevleri yapabilmektedir’ denilmektedir. Yargıtay’ın yerleşik içtihatları da bu doğrultudadır. Bilindiği üzere iş sözleşmesi düzenlemek zorunlu görev kapsamında olmayıp 31.03.2019 tarihi itibari ile yerel seçimlerin sonuçlarına istinaden yeni yönetimin yönetim kuruluna atanacak kişileri görevlendirdikten sonra yeni yönetim kurulunun alması gereken kararları ve işlemleri, süresi dolan yönetim kurulu üyelerinin yapması usul ve yasaya aykırıdır.

*Alınacak işçi sayısının ve niteliği kriterinin bulunmadığı, alelacele bir alım yapıldığı tespit edilmiştir. Belediye ihtiyaçları göz önünde bulundurulmamıştır. Kanunların memur eliyle yapılmasını zorunlu kıldığı işler için şirket personeli olarak görevlendirilmelerin amaç edinildiği tespit edilmiştir.”

Personel sayısı

Söz konusu işçi alımında "Belirli Süreli" sözleşme yapılması ve sözleşme süresinin de beş yıl olarak belirlenmesinin kamu kurumunu zarara uğratmaya neden olacağının açık olduğu vurgulanan raporda, ana sözleşmede çalıştırılacak personel sayısının 84 olarak belirlendiği ve bu personellerin bir kısmının nitelikli personel olması gerektiğini vurgulandığı, ancak alınan personellerde ana sözleşmede belirtilen kriterlerde ve sayıda (146)  personel alımının yapılmadığı tespit edildiği kaydedildi.

Sözleşmeden önce SGK girişleri yapıldı

Seçim sonuçları belli olduktan sonra yapılan sözleşmenin yeni yönetimin zor durumda kalması saikiyle yapıldığının iddia edildiği raporda, “Sur Belediye Başkanlığı işletme müdürlüğünce personel sözleşmeleri 4-5 Nisan 2019 tarihinde yapılmasına rağmen SGK girişlerinin bu tarihten önce yapıldığı tespit edilmiştir. Kısacası Başkanlık Makamının kesin sonuçları açıklamasından önce işe giriş kayıtlarının yapılması mülakat ve sözleşme sürecinin hukuka aykırı olarak işlediğini ortaya koymaya yeterlidir. Şirket yönetim kurulunun görev süresini aşacak şekilde sözleşme yapılması usul ve yasaya aykırı olduğu değerlendirilmiştir. Hazırlanan iş sözleşmesi açıkça idare aleyhine hükümler içermektedir. Söz konusu işçi alımına ilişkin mülakatların, belirli süreli iş sözleşmesinin ve bir bütün olarak sürecin, şeffaf ve hukuka uygun bir şekilde işletilmediği tespit edilmiştir.  Sonuç olarak yukarıda izah edilen sebepler nedeniyle; Belediyemiz bünyesinde oluşturulan komisyon raporunun nihayi sonuçları değerlendirilerek şirket personelleriyle belediye şirketi arasında 4-5 Nisan tarihlerinde yapılan belirli süreli iş sözleşmesine dayanak mülakatın geçersiz sayıldığını tüm sonuçlarıyla kaldırıldığını; hukuka ve kanunun emredici hükümlerine aykırılıklar içermesi nedeniyle iş sözleşmelerinin geçersiz sayılarak iptal edildiğini kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

145 işçiden protesto

Bu arada sözleşmeleri feshedilen 145 işçe de Sur ilçesinde bulunan belediye binası önünde toplanarak işten çıkarılmalarını protesto etti. İşten çıkarılan işçilerden Mizgin Kaçar, “Sur Belediyesinde çalışıyorum. 2 Mayıs tarihinde maalesef çıkışımız verildi. Elimizde resmi sözleşmelerimiz olduğu halde, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı mitinglerle kutlayan yönetim, maalesef 2 Mayıs'ta işimize son verdi. Biz işimizi yani hakkımız olanı istiyoruz. Buradaki bütün arkadaşlar üniversite mezunları ve hepsi işsiz. Buradaki herkes ev geçindiriyor ve çocuk sahibi. Gerekçe olarak resmi hiçbir şey yok 145 kişinin çıkışı yapıldı” dedi.

“Sabah işe geldik çıkışımızın verildiğini söylediler”

Belediyede şoför olarak işe başlayan İlyas Öncüoğlu ise şoför olarak alındığını fakat kendilerini ağır işlerde de görevlendirdiklerini söyledi. Öncüoğlu, “Belediye normalde şoför olarak alındım, belediye el değiştirdi eş başkanlar geldiler bizim şantiyeye konuşma yaptılar. ‘Biz buraya hizmet için geldik, eğer sizin herhangi bir hatanız olursa sözleşmeyi fesih edeceğiz’ dediler. Tamam dedik, ben şoför olarak girdim beni süpürgeye, ağır işlere, ne verdilerse yaptım, sabahın 06.00'sında dediler geldik ben izin bile kullanmadım. Dün gece haber yayıldı işten kovuldunuz diye, inanmadık sabah işe geldik çıkışımızın verildiğini söylediler. Gerekçe olarak da sözleşmelerimizde hukuksuzluk olduğunu söylüyorlar" diye konuştu. İşten atılanlar, kendi aralarında para toplayarak mahkeme işlemlerini başlatacaklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.