SOĞANA DOLARLI PROTESTO

SOĞANA DOLARLI PROTESTO
Ekonomideki kötü gidişat çarşı pazarı da vurdu. Diyarbakır’da fiyat artışlarına tepki gösteren Cuma Kılıç isimli pazarcı soğan tezgahında fiyat...

Ekonomideki kötü gidişat çarşı pazarı da vurdu. Diyarbakır’da fiyat artışlarına tepki gösteren Cuma Kılıç isimli pazarcı soğan tezgahında fiyat etiketine “Soğan 1 dolar” yazarak artan fiyatlara karşı ilginç bir protestoya imza attı

Rıdvan KÖSEN/Yenigün Özel

DİYARBAKIR - Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılar her alanda kendini hissettiriyor. Özellikle Pazar tezgahlarında yaşanan fiyat artışları vatandaşı, zor durumda bırakıyor. Alım gücü her geçen gün düşen vatandaşlar, yaşanan ekonomik sıkıntılara tepki gösteriyor. Vatandaşın yanı sıra esnaflar da satış yapamamaktan dert yakınıyor. Diyarbakır’da artan fiyatlar Pazar tezgahlarına yansırken, soğan fiyatı ise dolar ile yarışıyor.  Yaşanan bu fiyat artışına tepki gösteren Cuma Kılıç isimli pazarcı soğan tezgahında fiyat etiketine “Soğan 1 dolar” yazarak artan fiyatlara karşı ilginç bir protestoya imza attı.

“On kişiden bir kişi anca alıyor”

Fiyat artışlarının kendilerini çok etkilediğini belirten pazar esnafı Cuma Kılıç,  “Öncelikle tepkimiz soğan ve patatesin bu kadar pahalı olmasınadır. Halkımız garibandır. Fiyatlar dolar ile yarışıyor o yüzden kimsenin bu pahalılıkta bir şey alacak bütçesi yok. On kişiden bir kişi anca alıyor. O da bir iki kilo alıyor. Sadece vatandaşlar değil biz esnaflarda bu durumdan çok etkileniyoruz. Bende kilosu dolar ile yarışan soğanı 1 dolardan satarak tepkimi ortaya koyuyorum” dedi.

“Dolar yok, TL olur mu?”

Soğan fiyat etiketine kilosu 1 dolar yazarak etikete dolar yapıştıran Kılıç;  İnsanların çoğu etikete gülerek tepki veriyor. Çoğu kişi doların ne kadar olduğunu da bilmiyor. Doların kaç para olduğunu soran çok kişi var. Bu sayede insanlar doların ne kadar olduğundan da haberdar oluyor. Geçenlerde dolar ile satış yaptım 3-4 kilo malımı dolar karşılığında sattım. Ama genelde insanlar “Dolar yok TL olur mu” diye soruyorlar” ifadelerini kullandı.

“Türkiye'nin ayıbıdır”

Ürünlerin ithal edilmesine tepki gösteren vatandaş Vedat Akyıldız ise çiftçiye destek verilmesi gerektiğini şu şekilde dile getirdi; “Vicdan merhamet işi mi soğanın kilosunun 5, patatesin kilosunun 4 TL olması. Asgari ücretle çalışan insan bu fiyatlarla nasıl geçinecek. Enflasyonu düşük gösterip her şeye zam yaptılar. Bence bu Türkiye'nin bir ayıbıdır. Gelen soğanlar da hep ithal. Madem soğana bu kadar para verilip alınacaktı o zaman çiftçiye destek verip kendi üretimi olsa daha iyi olmaz mı? Cuma bey de tepkisini bu şekilde ortaya koymuş bence çok güzel bir düşünce. Dolar ile soğan zaten bir yarış içindeydi bu şekilde daha da etkileşim içinde oldular. Soğanın fiyatındaki artış daha göze çarpar bir hal aldı.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.