“Sizin hiç ruhunuz paramparça oldu mu?”

“Sizin hiç ruhunuz paramparça oldu mu?”
Açlık grevlerine ilişkin yazılı bir açıklama yapan SOHRAM-DER başkanı Mim Yavuz Binbay, devlet yetkililerini cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine...

Açlık grevlerine ilişkin yazılı bir açıklama yapan SOHRAM-DER başkanı Mim Yavuz Binbay, devlet yetkililerini cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine aklı-selim bir yaklaşımla acil bir çözüm üretmeye davet etti. Politikacıların daha samimi ve objektif olması gerektiğinin altını çizen Binbay, “Sizin hiç ruhunuz param parça oldu mu? Siz hiç çaresiz kaldınız mı?” diye sordu

DİYARBAKIR YENİGÜN - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in 8 Kasım 2018’de başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi çerçevesinde Türkiye’deki birçok cezaevinde bulunan tutukluların da başlatmış olduğu açlık grevleri devam ediyor. Açlık grevleri ile ilgili yazılı bir açıklama yapan SOHRAM-DER başkanı Mim Yavuz Binbay, açlık grevlerinin yansımasının acısını her zaman ruhunun derinliklerinde hissettiğini söyledi. Binbay, “Bu acıyı defalarca hissettim 12 Eylülde Diyarbakır 5.nolu zindanında yaşadım. Kaynağının çaresizliğin duyulmayan kulakları sağır eden çığlığı olduğunu bilirim. Duyduğum ve duyumsadığım bu çığlık ruhumu param parça eder. Sizin hiç ruhunuz param parça oldu mu? Siz hiç çaresiz kaldınız mı? Öyle böyle değil çareyi bile düşünemez durumda kaldınız mı? Bunları yaşadıysanız bu grevlerin bir an önce sona erdirilmesi için çabanızı yoğunlaştıracağınızdan eminim ama bunları sadece duyumlarla ve nutuklarla biliyorsanız lütfen cezaevlerinden ellerinizi çekiniz. Cezaevleri adı üstünde soluk almanın bile sınırlandırıldığı bir yer. Çabamız onlara soluk aldırmak olmalı birde kendi yükümüzü onların sırtına yükleyip soluklarını kesmek olmamalı!” dedi.

“Acil çözüm üretilmeli”

Devlet yetkililerini cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine aklı-selim bir yaklaşımla acil bir çözüm üretmeye davet eden Binbay, “Duyarlı STK'ları daha somut ve objektif öneriler ve çaba göstermeleri için çağrıda bulunuyorum. Bir yandan grevcilerle dayanışma içinde olurken diğer yandan da etkili olabilecek politikacılar üzerine baskı kurmalıdır. İnsan bedenine ve psikolojisine bir işkence kadar tahribata sebep olana bu eylemin artık hak arama mücadelesi yöntemi olmaktan çıkarılması hususunda ciddi ve etkili çalışmalar yürütmelidir” diye konuştu.

“Somut adımlar atılmalı”

Politikacıların daha samimi ve objektif olması gerektiğinin altını çizen Binbay, “Destekçi veya taraf politikacıları daha samimi, objektif olmaya ve cezaevindekilerin omuzuna yüklenmiş bu ağır yüklü devralacak somut adımlar atmaya davet ediyorum. Hepimiz biliyoruz ki toplu açlık grevleri siyasi bir karardır. Politikacıların atacağı en somut adım Artık açlık grevleri olmasın’ diyebilmektir. Bu adımlar samimiyetle ve somut olarak atılmadığı sürece açlık grevindekilerden herhangi birinin göreceği herhangi bir zararın vebali başta politikacıların olmak üzere, STK'ların ve toplumsal vicdana sahip herkesin boynunda olacaktır. İnsanım diyen herkesi cezaevlerinde açlık grevindeki gözümüzün nuru, ciğerimizin paresi, sevgilimiz, eşimiz, kardeşimiz, arkadaşımıza somut destek vermeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.