‘Siyasi partilerin yargıyla kapatılmasına karşıyız’

‘Siyasi partilerin yargıyla kapatılmasına karşıyız’
Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan,HDP’nin kapatılması, HDP İzmir İl Başkanlığı’na yapılan saldırı ve 26 Haziran günü yapılacak...
Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan,HDP’nin kapatılması, HDP İzmir İl Başkanlığı’na yapılan saldırı ve 26 Haziran günü yapılacak İl Kongresine dair açıklama yaptı. Bozan, “Biz siyasi partilerin yargıyla kapatılmasına karşıyız. Siyasi partileri halk açar ve halk kapatır. Siyasi parti mensupları bir suç işlese yargılanıp cezalandırılabilir ve partiden uzaklaştırılabilir” dedi.

YENİGÜN HABER- HDP’nin kapatılması, HDP İzmir İl Başkanlığı’na yapılan saldırı ve 26 Haziran günü yapılacak İl Kongresine dair Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan açıklama yaptı. HDP’nin kapatılmasına dair dair konuşan Bozan, şu ifadeleri kullandı: “Bugüne kadar yaklaşık 21 parti kapatılmış ama çözüm olmamıştır. Ülkemizin birlik ve beraberliği, huzur ve barışı için siyaset alanını yok etmek değil aksine genişletmek gerekir. Akli selim bunu gerektirir. Bunun siyasi bir karar olduğuna inanıyor, Anayasa Mahkemesinin olumsuz bir karar almamasını temenni ediyorum.”

‘Kin ve nefret tohumu İzmir’de meyve verdi’

İzmir İl Binasına yapılan saldırıya değinen Bozan, “Bu saldırıyı nefretle kınıyor ve hayatını kaybeden Deniz Poyraz adlı vatandaşımıza Allahtan rahmet, ailesine ve HDP teşkilatına sabırlar diliyorum.   Konuşmak, kınamak gerekir ama daha önemlisi bu tür olayların neden meydana geldiğini, zemini nasıl ve kimin hazırlayıp teşvik ettiğini tespit etmek ve gelecek olayların önüne geçebilmektir. Bir siyasetçi, kullandığı dil, üslûp ve kullandığı her bir kelimenin ne anlama geldiğini, toplumun üzerinde nasıl bir etki bırakacağını, nasıl algılanacağını ve nasıl bir sonuç doğurabileceğini hesaplamak zorundadır. Bu taşıdığı vasfın getirdiği bir sorumluluktur. Herkesin şahit olduğu gibi, Cumhur ittifakının Genel Başkanları ve yöneticileri başta olmak üzere, yandaş medya ve yorumcularının, yıllardır, “HDP=PKK”  diye, HDP’ye yönelik kullandığı siyasî dil ve üslûbun, İzmir’de meyvesini vermesidir. Açık söylemek gerekirse, kullandıkları dil ve üslûba baktığımızda, genç kızın kanı, Cumhur ittifakı yetkililerinin, yandaş medya kuruluşlarının, gazeteci ve yorumcuların üstüne sıçramıştır. Genel olarak “siyaset kurumu” bu cinayetten kendilerini sorumlu tutmalı ve benzer olayların olmaması için, birlik ve beraberliği, sevgi ve barışı pekiştiren bir dil ve üslup kullanmalıdır” diye konuştu.

 Genelbaşkan Karamollaoğlu İl Kongresine katılacak

 26 Haziran Cumartesi Günü yapılacak olan Diyarbakır İl Kongresine partinin Genelbaşkanı Temel Karamollaoğlu’nun katılacağını söyleyen Bozan, şöyle konuştu: “Saadet Partisinde, 2007 yılından bu yana onur ve şerefle sürdürdüğüm İl Başkanlık görevimi, 26 Haziran Cumartesi günü, Saat 13:00 te Kaplan Düğün Salonunda, Muhterem Genel Başkanımız Sayın Temel Karamollaoğlu Beyin katılımıyla yapacağımız il kongremizde, Sayın Abdurrahman Ergin Beye gönül rahatlığıyla devir edeceğim. Biz bundan sonra da, hem Genel Merkezimizin, hem de İl Başkanımızın emrinde, çalışmalarımıza devam edeceğiz.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.