KHK’li diye mazbatası istendi

KHK’li diye mazbatası istendi
Zeyyat Ceylan, yüzde 70 oyla HDP’den Bağlar Belediyesi Eş Başkanı seçildi. AK Partili rakibi Hüseyin Beyoğlu, Ceylan’ın KHK ile ihraç edildiği için...

Zeyyat Ceylan, yüzde 70 oyla HDP’den Bağlar Belediyesi Eş Başkanı seçildi. AK Partili rakibi Hüseyin Beyoğlu, Ceylan’ın KHK ile ihraç edildiği için mazbatanın kendisine verilmesini talep etti. Ceylan, “Bu talep hukuki, ahlaki ve vicdani değildir” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır’ın merkez ilçesi Bağlar’da belediye başkanlığı seçimini büyük bir farkla HDP’nin Eş Başkan adayları Zeyyat Ceylan ile Zübeyde Zümrüt kazandı. Gazeteduvar’dan Vecdi Erbay’ın haberine göre Rakibi AK Parti adayı Hüseyin Beyoğlu, Zeyyat Ceylan’a KHK’li olduğu için mazbata verilmemesi gerektiğine dair İl Seçim Kurulu’na başvurdu. Beyoğlu başvurusunda, YSK’ın en yüksek ikinci oyu alan kendisine vermesini istedi. Öğretmen olan Zeyyat Ceylan, Ekim 2016’da çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmişti. 31 Mart yerel seçiminde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde HDP’den belediye başkanı adayı olarak İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu. YSK, Ceylan’ın aday olmasında yasal bir engel görmedi ve başvurusunu kabul etti. Seçimi kazanan Ceylan’ın KHK ile ihraç edildiğini YSK’ya hatırlatan AK Partili Hüseyin Beyoğlu, seçimde en yüksek oyu alan ikinci kişi olduğu için mazbatanın kendisine verilmesini istedi. 31 Mart Bağlar Seçim sonuçlarına göre HDP: Yüzde 70.34, başkanlığı talep eden AK Partili aday Beyoğlu ise yüzde 25.46 oranında oy alabilmişti.

“Kabul edilmeyeceğini düşünüyoruz”

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikleri halde 24 Haziran genel seçimlerinde seçilerek Meclis’e milletvekili olarak girmeye hak kazanan isimler mevcut. Beyoğlu’nun talebini değerlendiren Zeyyat Ceylan da buna dikkat çekerek şunları söyledi:

“24 Haziran’da milletvekili seçilen arkadaşlarımız var ve Meclis’te görevlerini yapıyorlar. Hukukçu arkadaşlarımızla görüştük, onlar hukukun bizden yana olduğu yönünde yorum yapıyorlar. Ayrıca Şubat ayında belediye başkanlığı için başvuruda bulunduk. YSK adaylığımız önünde bir engel görmediği için kabul etti ve biz de çalışmaya başladık. Biliyorsunuz, HDP Batman Belediyesi Eş Başkan adayı Sabri Özdemir’in adaylık başvurusu İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilmişti. Ama bizim adaylığımız kabul edildi ve seçimi yüzde 70’in üzerinde bir oyla kazandık. Hukuk bizden yana, YSK’ın da bu itirazı ve talebi kabul etmeyeceğini düşünüyoruz.”

“Demokrasiye darbe olur”

Ceylan, seçimi yüzde 70 oyla kazandıklarını hatırlatarak, “AK Partili adayın talebi hukuki, ahlaki ve vicdani değildir. Bu kayyım zihniyetidir, bu talep bu zihniyetin devam ettiğini gösteriyor” dedi. Ceylan şunları söyledi:

“Eğer YSK bu talebi kabul edip aleyhimize bir karar verirse bu da hukuki olmayacaktır. Herhangi bir nedenle yargılanmadım, bana yönelik bir suçlama yok ve bir mahkumiyetim de yok. Ekim 2016’da yayınlanan KHK ile ihraç edilenler arasında adım vardı sadece. İhraç edilen arkadaşlarımızın bir kısmı milletvekili oldu, bazıları STK’larda görev alıyor. Kazandığımız bir seçimi KHK’lı olmam gerekçesiyle elimizden alırlarsa demokrasiye bir darbe daha vurulmuş olur.”

‘Bazıları YSK’yı mahalle bakkalının çırağı sanıyor galiba’

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın da konuyla ilgili “Bazıları YSK’yı mahalle bakkalının çırağı sanıyor galiba. YSK, tarafsızlık ve bağımsızlığını kaybetse de sonuçta bir mahkeme. O adaylar, YSK’ya başvurdular ve onay aldılar. Oyun başladıktan sonra kural değiştirmek hukuki de değil, ahlaki de değil,” paylaşımında bulundu.

AK Parti Eğil ve Hazro için harekete geçti

Öte yandan AK Parti Diyarbakır yönetiminin Eğil ilçesi için de harekete geçtiği öğrenildi. İHA’da yer alan habere göre kesin olmayan sonuçlara göre HDP’den Eğil Belediye Başkan adayı seçilen Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Akkul’un dernek başkanlığından istifa etmediğini savunan yönetim, bu nedenle YSK’ya itirazda bulundu. AK Parti yönetimi Hazro ilçesi için de çalışma başlattı. Hazro’da kesin olmayan sonuçlara göre HDP’nin adayı Ahmet Çevik Belediye Başkan adayı seçildi. AK Parti İlçe Başkanlığının itirazı sonucu yeniden yapılan oy sayımlarında fark 300’le kadar indi. İlçe yönetimi, çuvallardaki oy pusulalarının kayıp olduğunu öne sürerek YSK’ya itirazda bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.