İsviçre'ye kaçak giren Türklerin yarısı mülteci statüsü kazandı!

İsviçre'ye kaçak giren Türklerin yarısı mülteci statüsü kazandı!
Son bir yılda İsviçre'ye iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarının sayısı hızla artarken, 2023 yılında 5 bin 675 Türk iltica istedi. Bu sayı 2022'ye kıyasla %18.5'lik bir artışa tekabül ediyor.

Almanya, ülkeye kaçak girip iltica isteyen Türklerin sadece yüzde 8’ine iltica hakkı verirken, İsviçre'de bu oran yüzde 50’yi aştı.

Son bir yılda Türk kökenli ilticacıların sayısı hızla yükseldi ve 2023 yılında 5 bin 675 Türk vatandaşı İsviçre’den iltica istedi. 2022’de sayı 4 bin 791, 2021 yılında ise sayı bunun çok altında idi. İsviçre’ye giden Türklerin ilticaları ile ilgili bilgileri derleyen Schweizerische Flüchtlingshilfe (İsviçreli İlticacı Yardımı) adlı kuruluş, son sayıları ve ayrıntıları açıkladı.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, 2023 yılında yapılan iltica başvurularından 4 bin 722’sinin karara bağlandığı ve bunlardan 2 bin 57’sinin iltica hakkı aldığı, 176’sının ise geçici kabul aldığı belirtildi. Böylece iltica kabul oranı 50.3’ü buldu.

İsviçre hükümeti, ilticası reddedilenlerin Türkiye’ye iadesini makul buluyor ve Türkiye’yi güvenli ülke statüsünde sayıyor. Bunun tek istisnası ise, Irak sınırından gelenlerle, Güneydoğu’dan ve özellikle Şırnak ile Hakkari’den gelenlere uygulanıyor.

Bu iki kentten gelenlere genelde iltica hakkı tanındığı belirtiliyor. Bu arada, ilticası reddedilen bazı Türklerin de ileride zorla sınır dışı edilerek, tekrar giriş hakkını kaybetmemek için gönüllü olarak ülkeyi terk ediyor.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.