İnsan Hakları Derneği’nden açlık grevi nöbeti: "Yaşama ses ver"

İnsan Hakları Derneği’nden açlık grevi nöbeti: "Yaşama ses ver"
İHD, açlık grevlerine dikkat çekmek için birçok kentte “Yaşama ses ver” sloganıyla 1 günlük nöbet eylemi gerçekleştirdi. Diyarbakır’da eylemde...

İHD, açlık grevlerine dikkat çekmek için birçok kentte “Yaşama ses ver” sloganıyla 1 günlük nöbet eylemi gerçekleştirdi. Diyarbakır’da eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, açlık grevindeki eylemcilerin sağlık durumlarının ciddi aşamada olduğunu belirterek, “Gerek açlık grevcilerinin sağlık durumlarının izlenmesi, gerekse de taleplerin demokratik kamuoyu tarafından duyulduğunun ortaya konabilmesi için bağımsız heyetlerin ve bağımsız hekimlerinin cezaevlerine girmesine izin verilmelidir” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN - İnsan Hakları Derneği (İHD), cezaevlerinde süren açlık grevlerine dikkat çekmek için birçok kentte "Yaşama ses ver" sloganıyla 1 günlük nöbet eylemi gerçekleştirdi. Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre İHD Diyarbakır Şubesi'nde "Yaşama ses ver" eylemine Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığına seçilen Selçuk Mızraklı, Diyarbakır Barosu avukatları, tutuklu ve hükümlü yakınları destek verdi.

“Mahpusların sesi duyulmuştur”

Açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, Türkiye'deki cezaevlerinde binlerce tutuklu ve hükümlünün açlık grevinde olduğunu belirterek, bazı tutukluların da yaşamlarına son verdiğini belirtti. Zeytun, “Öncelikle yaşamına son verenlerin ailelerine bu kişilerin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileklerimizi paylaşmak isteriz. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki yaşam kutsaldır. İnsan hakları savunucuları olarak her koşulda yaşama hakkını savunuruz. Hepimizin karşı çıktığı tecrit ve izolasyon uygulamalarının son bulması için devam eden açlık grevlerinde dile getirilen talepler insan hakları hareketi tarafından anlaşılmış ve insan hakları hukukuna uygun olarak tecridin kaldırılması için gereken her türlü çalışma ve girişim yapılmaktadır. Mahpusların sesi duyulmuştur. Demokratik kamuoyunun daha fazla duyarlı olması için gereken çalışmalar da yapılmaktadır. Dolayısıyla mahpusların tecridin sona erdirilmesi ile ilgili taleplerinin karşılık bulacağı bir noktaya elbette gelineceğini belirtmek isteriz” diye konuştu.

“Eylemcilerin sağlık durumları ciddi aşamada”

“Siyasi iktidarı tecridin kaldırılması konusunda sorumlu davranmaya davet eden” Zeytun, açlık grevindeki eylemcilerin sağlık durumlarının ciddi aşamada olduğuna vurgu yaparak, "Gerek açlık grevcilerinin sağlık durumlarının izlenmesi, gerekse de taleplerin demokratik kamuoyu tarafından duyulduğunun ortaya konabilmesi için bağımsız heyetlerin ve bağımsız hekimlerinin cezaevlerine girmesine izin verilmelidir” dedi.

“Demokratik kamuoyu daha fazla duyalı olmalı”

İHD Batman Şubesi’nin de, dernek binasında yaptığı toplantısına insan hakları savunucularının yanı sıra tutuklu yakınları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman il yöneticileri katıldı.  Eylemde, tutuklu yakınları "Aşitiyeke bi rûmet" yazılı önlükleri giyerken "Açlık öldürür", "Yaşama ses ver" dövizleriyle taleplerini dile getirdi. Açıklama yapan İHD Batman Şube Eşbaşkanı Devran Yıldız, demokratik kamuoyunun açlık grevlerine daha fazla duyarlı olması için gerekli çalışmaların yapıldığını ifade etti. Tutukluların siyasal ve psikolojik ortamlarının farkında olduklarına dikkat çeken Yıldız, yaşamlara son verilmesinin kabul edilemez olduğunu ve bu tarz eylemlere başvurulmaması gerektiğine vurgu yaptı. Birleşmiş Milletler Mandela Kuralları olmak üzere Türkiye’nin, yasalarına aykırı uygulamalarına son vermesi çağrısında bulunan Yıldız, "Umuyoruz ki bu çağrımıza uyulur ve bir daha hiç kimse yaşamına son vermez, tecrit kaldırılır ve açlık grevleri sona erdirilir" dedi.

Şanlıurfa

İHD Şanlıurfa Şube yöneticileri de açlık grevcisi tutukluların ailelerinin başlattığı nöbet eylemine, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı sendikalar, HDP, bazı sivil toplum örgütleri (STÖ) yönetici ve üyeleri de ziyaret ederek destek sundu.

Malatya

İHD Malatya Şubesi’nde de nöbet eylemi başlattı. Nöbete 86 gündür açlık grevini sürdüren Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel'in ailesi de katıldı. Geçtiğimiz günlerde "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla yargılandığı davadan tahliye edilen İHD Şube Eşbaşkanı Gönül Öztürkoğlu'nun da katıldığı nöbet eylemi, İHD Şube Yöneticisi Melih Kop'un açıklamasıyla başladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.