İliç'te arama kurtarma çalışmalarına ara verildi

İliç'te arama kurtarma çalışmalarına ara verildi
İliç'te kaymaların yaşandığı bölgede toprak altında kalan işçileri arama çalışmalarına ara verildi. Bakan Özhaseki ise 9 gün İliç'e gelmemesini "Tek neden sağlık sorunları" diye açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında meydana gelen heyelanda göçük altında kalan 9 işçinin arama-kurtarma çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan heyelan bölgesindeki kayma durana kadar arama kurtarma çalışmalarına ara verildiğini açıkladı.

GÜVENLİK SAĞLANANA KADAR ÇALIŞMALARA ARA VERİLDİ

Yerlikaya, "Olayın olduğu andan itibaren, çok büyük bir seferberlik halinde çalışmalar sürüyor. 3 bine yakın personel, 800'ün üzerinde araç gereç var. Bu büyük bir kaza. Büyük bir kütleden bahsediyoruz. 2 milyon metreküp bir kütle. Kayma hiçbir şekilde durmadı. 3 gün öncesinde güvenlik gerekçesi nedeniyle arama faaliyetlerine ara vermiştik. Sebebi de önce arama işini yapan arkadaşlarımızın güvenliğini önceliyoruz. Yukarıdaki stent de aktif şekilde kaymalar devam etti. Sabırlı ve Mangal açık ocağındaki faaliyetlere ara veriyoruz. Aşağıdaki güvenli çalışmaya vesile olana kadar arama çalışmalarına ara veriyoruz. Güvenle çalışabilirsiniz denildiği anda faaliyetlere devam edilecek" dedi.

9 GÜNDÜR BÖLGEYE GELMEYEN ÖZHASEKİ ÖZÜR DİLEDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Her gün 9 noktadan numune alıyoruz. Şu ana kadar zehirli bir atığa rastlamadık. Herhangi bir tehlikenin oluşmaması için elimizden ne geliyorsa yapacağız" ifadelerini kullandı.

13 Şubat'ta meydana gelen facianın ardından 9 gün bölgeye neden gelmediği sorulan Özhaseki, gazeteci Ferit Demir'in sorusuna "Basın mensubu musunuz" diye karşılık verdi. Ardından açıklama yapan Özhaseki, tıbbi operasyon geçirdiği için bölgeye gelemediğini ancak çalışmalara katıldığını açıkladı ve "Bunun için özür dilerim" diye konuştu.

Özhaseki, "1 ay kadar önce 48 saat süren bir operasyon geçirdim. Buradaki hadisenin vuku bulduğu gün de 2 saatlik bir operasyon geçirdim. Şu gördüğünüz kara gözlüklerle gezmeye devam ediyorum. Kusura bakmayın bunun için. Gelememe nedenim sadece özel sağlık nedenleri. Eğer özür dilemem gerekiyorsa bütün kamuoyundan özür dilerim" diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, zehirli bir atığa rastlanmadığı bilgisini verdi. Özhaseki, bölgede ölçümlere devam edildiğini bildirdi.

'İHMALİ OLAN HESAP VERECEK'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise, "Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği konusunda araştırmalarımız devam ediyor. Kök nedenlerin bulunması noktasında müfettişlerimizin çalışmaları sürüyor. İhmal ve kusuru olan kim varsa adalet önünde hesap vereceğini belirtmek isterim" diye konuştu.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.