"Çocuklarımızı okula gönderemez duruma geldik"

"Çocuklarımızı okula gönderemez duruma geldik"
Şehitlik semtinde bulunan Ben u sen Mahallesinde vatandaşlar büyük kayalardan oluşan sokaklarının belediye tarafından yapılmamasına tepki gösterdi. Kayalardan...

Şehitlik semtinde bulunan Ben u sen Mahallesinde vatandaşlar büyük kayalardan oluşan sokaklarının belediye tarafından yapılmamasına tepki gösterdi. Kayalardan dolayı sokakta sayısız insanın düştüğünü ifade eden mahalle sakinlerinden İbrahim Yardımcı, “Mahalleli bu yol yüzünden çocuklarını okula gönderemez hale geldi” dedi

Rıdvan KÖSEN/Yenigün Özel

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Ben u sen Mahallesinde vatandaşların uzun yıllardır kendi imkânlarıyla kayalardan yaptığı duvarın yağan yağmur nedeni ile yıkılması ve belediyenin bu soruna kayıtsız kalması mahalleli tarafından tepkilere yol açtı.  Bugüne kadar mahalle olarak kendilerinin hiçbir ilgili kurumdan bir hizmet görmediklerini belirten mahalle sakinlerinden İbrahim Yardımcı, “Sanki ben u sen mahallesi olarak Diyarbakır’a bağlı bir mahalle değiliz. Bugüne kadar kimse bizimle ilgilenmiyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Bugün yıkılan duvar yarın da yıkılır”

Kış mevsiminin şiddetini göstermesiyle artan yağmur yağışlarının duvarı aşındırıp kayaları düşürdüğünü ve bunula beraber oluşan riskleri ifade eden Yardımcı, “Kendi imkânımızla yaptığımız bu duvarlar her gün başka bir çocuğumuzun üstüne yıkılıyor. Yağmur suyuyla beraber duvarın altındaki toprak aşınmış durumda. Hemen hemen bütün kayalar düşme riski, taşıyor. Hatta geçen gün yan komşumun evinin üzerine duvar yıkıldı. Komşum; “Bugün yıkılan duvar yarın da ertesi gün de yıkılır” deyip 5 çocuğuyla beraber evini bırakıp gitti. Şimdi evi Suriyeli bir vatandaş kullanıyor. Mahallede yaklaşık 100 tane hane var günden güne bu duvar evlerin üstüne yıkılıyor. 100 hanelik mahallenin tek çıkış yolu benim evin yanında geçen sokakta. Kendi imkânımla sokağa biraz merdiven yaptım ama imkanlarım hepsini yapmaya yetmedi. Çocuklar, yaşlılar herkes bu sokağı kullanıyor. Okula gitmek için çocuklarımız bu yolu kullanıyor. Her gün bu yolda düşen çocuklarımız için hastane yolundayız” dedi.

“Buraya bir merdiven şart”

Başta çocuklar ve yaşlılar olmak üzere herkesin sokağı kullanmakta zorluk çektiğini ifade eden Yardımcı yaşadıkları sıkıntıları şu şekilde dile getirdi; “Geçen ay benim babam düştü. Yüzüne 6-7 dikiş atıldı. Aynı şekilde geçenlerde kaynanam düştü eline 15’e yakın dikiş atıldı. Evvelsi gün muhtarla belediyeye gittik bizi o kadar ikna ettiler ki ben kendi kendime bizden önce mahallede olurlar dedim ama herhangi bir hizmet yapmadılar. Belediyenin buraya bir merdiven yapması şart. Mahalleli çocuklarını okula gönderemez hale geldi bu yol yüzünden. Ya 2 kilometre yollarını uzatacaklar ya da bu kayaların üzerlerine düşme riski yüksek olan bu yolu seçecekler. Yaklaşık bir kilometre olan duvarı da belediye yapmadı. Mahalle olarak herkes kendi evinin hizasını ördü. Su borularımız eskiden yerin altındaydı aşınma ile beraber borular yüzeye çıktı. Beyaz eşya almıştım sokaktan aşağıya indirene kadar kullanılamaz hale geldi. Sayısız defa ilgili makamlara gittim dilekçeler yazdım ama herhangi bir olumlu sonuç alamadım. Yetkililerin en kısa zamanda sorunumuzu gidermeleri en büyük isteğimizdir.”

“Biz de bu şehrin vatandaşlarıyız”

Sokağın günlük yaşantılarını zorlaştırdığını söyleyen Recep Arslanlar adlı vatandaş ise, “Sokak hep kayma riski yüksek olan kayalardan oluşuyor. Çocuklarımız okula giderken daima bu yolu kullanıyor. Yetişkinlerin zor geçebileceği bu yolda çocukların ve yaşlıların düşme riski daha yüksek. Belediyeden buraya bir merdiven yapmasını istiyoruz.  Duvarı da beton yapsınlar evlerin üzerine kayalar düşmesin biz de bu şehrin vatandaşlarıyız”  ifadelerini kullandı.

“Seçim zamanı oy istemeyi biliyorlar”

Var olan duvarı kendi imkânlarıyla yaptığını belirten Abit Güneş isimli vatandaş da ilgili kurumların sorunları ile ilgilenmediğini şu şekilde ifade ediyor; “Kimse bizimle ilgilenmiyor. Kimse yoksulu düşünmüyor, derdine çare bulmuyor. Gittiğimiz bütün kurumlardan olumsuz cevap aldık. Bu belediye sadece bizim için mi çalışmıyor. Sıra biz yoksullara gelince herkes kulağını tıkıyor. Neden zenginlere bu muamele yapılmıyor. Bu sıkıntımızı giderecek çözüm bulabilecek bir Allah’ın kulu yok mu? Çocuklarımız okula gitmek için bu riskli yolu kullanma mecburiyetindeler. Belediye ve ilgili kurumlara gittiğimizde bize sadece tamam diyorlar. Bu duvarı kendi imkânlarımla ördüm. Duvarı örmeden önce burada araçlar devrilme riski taşıyordu. Kendim para verdim, kum aldım bu yol yapılsın diye bu belediyenin görevi değil mi? Kimse derdimize çare olmuyor ama seçim zamanı gelince oy istemeyi biliyorlar. Valiliğe gittim size döneriz dediler. Vali ile görüşmek istedim yasak dediler.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.