Aylık en yüksek reel getiri külçe altın oldu

Aylık en yüksek reel getiri külçe altın oldu
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,96’lık, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 2,06’lık...

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,96’lık, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 2,06’lık oranlarıyla külçe altın en yüksek aylık reel getiri şampiyonu oldu.

Foto:Arşiv

DİYARBAKIR- Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından mevduat faizi  yüzde 3,87, Devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 3,24, Euro yüzde 1,56,  Amerikan Doları yüzde 1,39 ve BIST 100 endeksi yüzde 0,31 oranında yatırımcısına kazandırdı. Tüketici Fiyat Endeksi ile indirgendiğinde ise mevduat faizi yüzde 1,97 ve DİBS yüzde 1,36 oranında yatırımcısına kazandırırken; Euro yüzde 0,29, Amerikan Doları yüzde 0,46 ve BIST 100 endeksi yüzde 1,53 oranında yatırımcısına kaybettirdi. DİBS üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 20, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14,51 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; Euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14,91, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 18,80 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık en yüksek reel getiri ABD Doları oldu

Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde0,86 oranında yatırımcısına en az kaybettiren yatırım aracı olurken, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,07 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağlayan yatırım aracı oldu. Aynı dönemde BIST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,19, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13,06 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,52, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 15 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Diğer taraftan, BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 37,23, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 30,27 oranlarıyla yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.