“15 yılın kazanımları son 3 yılda talan edildi”

“15 yılın kazanımları son 3 yılda talan edildi”
Kayapınar Belediyesi’ne ait taşınmaların başka kurumlara devredildiği iddialarını ilişkin konuşan HDP’den belediye eşbaşkanı olarak seçilen Necati...

Kayapınar Belediyesi’ne ait taşınmaların başka kurumlara devredildiği iddialarını ilişkin konuşan HDP’den belediye eşbaşkanı olarak seçilen Necati Pirinççioğlu, “15 yılın kazanımları son 3 yılda talan edildi” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır Kayapınar Belediyesi eşbaşkanları Mehmet Ali Aydın ve Fatma Arşimet’in görevden alınması ardından belediyeye İçişleri Bakanlığı tarafından 8 Aralık 2016 tarihinde kayyum atandı. Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre Kayapınar Belediyesi’ne atanan 3 kayyumun, belediye taşınmazları başka kurumlara devrettiği iddia edildi.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise, yerel seçimlerde yüzde 66.16 oy oranı ile yeniden Kayapınar Belediyesi’ni kazandı. Eşbaşkan olarak seçilen Necati Pirinççioğlu, seçim sonuçlarına ve belediye taşınmazlarının başka kurumlara devredildiği iddialarına ilişkin konuştu.  Seçimlerde oy artışının sağlandığını ve bunun halkın başarısı olduğunu dile getiren Pirinççioğlu, “Amed kayyum politikalarına iyi bir ders verdi. Halk bizim politikalarımızı da kayyum politikalarını da izledi. Kaldığımız yerden devam etmemiz için halkımız bize şans verdi” dedi.

“Buz dağının görünen yüzü”

Kayapınar Belediyesi’nin, Türkiye’deki tüm belediyeler arasında taşınmazları, bütçesi, imar ve çevre düzenlemesiyle örnek belediye olduğuna vurgu yapan Pirinççioğlu, kayyumların 3 yıl boyunca bütün taşınmazları yandaşlarına peşkeş çektiğini ileri sürdü. Söz konusu iddiaları “gasp” sözleriyle değerlendiren Pirinççioğlu, 1984 yılında Kenan Evren’in Diyarbakır’a yaptığı ziyarette Dicle Üniversitesi Hastanesi’nin açılışında yaptığı “Eğer bu tesis tekerlekli olsaydı, buradan taşırdım” açıklamasını hatırlatarak, “Kayyum politikaları, Kenan Evren zihniyetinin yansımasıdır. Bir yağma politikası, bir Moğol İstilası gibi, ‘taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakma’ zihniyetinin bir başka yansımasıdır” diye yorumladı.   “Kayyum icraatlarının buz dağının görünen yüzü” olduğunu söyleyen Pirinççioğlu, “Seçimden bir gün önce bütün devlet kurumları teyakkuza geçerek kararlar almaya başladı. Bir sürü mal varlıkları hazineye devredildi. Belediye bir kamu kuruluşudur. Kamu kuruluşunun mallarını başka bir kamu kuruluşuna tahsis ediyor” diye konuştu.

“1999’da oturacak masa yoktu”

Kayapınar Belediyesi’nin borcu olmayan ve kasasında para bulunan belediye olduğunu; ancak kayyum atanması ardından hizmet yapılmamasına rağmen kasanın boşaltılarak borçlandırıldığını iddia eden Pirinççioğlu, şunları söyledi:

“15 yılın kazanımları son 3 yılda talan edildi. Cegerxwin Kültür Merkezi ve belediye binasının önünde TIR’lar dayandı. Klimalardan, koltuklara kadar her şey taşındı. Bunun adı talandır.” 1999’da yerel yönetimleri kazandıklarında oturacak masalarının dahi olmadığını dile getiren Pirinççioğlu, “Biz masalarda, binalarda hizmet etmeyeceğiz. Bir kuruş bile olsa sokaklarda halkımızla birlikte karar vererek, ihtiyaçlar doğrultusunda harcayacağız. Halkımızla birlikte iyi hizmetlere imza atacağız” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.