Diyarbakır’a 160 Milyon TL’lik altyapı yatırımı

Diyarbakır’a 160 Milyon TL’lik altyapı yatırımı
Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi altyapı çalışmalarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu,...

Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi altyapı çalışmalarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır’ın sanayi altyapısı için 160 milyon TL’lik yatırım yapılacağını söyledi

Rıdvan KÖSEN

DİYARBAKIR- Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi altyapı çalışmaları nedeni ile Organize Sanayi Bölgesinde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra; Milletvekilleri Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcıları Hasan Gökpınar ve Remzi Oğuz Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutanı Vekili Albay Fatih Kılınç, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, DTB Başanı Engin Yeşil DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, kurum müdürleri, OSB ve STK temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

“Diyarbakır’a 160 Milyon TL’lik altyapı”

Toplantıda açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi; Son dönemde yapılan yatırımlar Bölgenin ticaret ve kültür merkezi konumunda olan Diyarbakır’ın bu özelliğini pekiştirmektedir. Sanayi yatırımlarına olan talep artışına paralel olarak Valiliğimiz koordinasyonunda sanayi altyapısının geliştirilmesine yönelik yoğun çalışmalar yürütülmektedir. Yaptığımız çalışmaların somut çıktılara dönüşmesinin sevincini yaşıyoruz. Son iki aylık dönemde ilimizin yatırım ortamının gelişmesine büyük katkı sağlayacak çok önemli gelişmelere şahit oluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Destek ve Himayelerinde başlatılan bu yeni altyapı yatırımlarının toplam tutarı 160 Milyon TL’dir.

“Tekstil OSB’de altyapı çalışmaları başladı”

Uzun zamandan bu yana gündemimizde olan ve hızlı bir şekilde istihdama katkı sunması adına yoğun çaba sarfettiğimiz Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca altyapı ihalesi 20 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilmiş olup 21 Aralık 2018 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak altyapı çalışmasına fiili olarak başlanmıştır. Tekstil İhtisas OSB altyapı yatırım tutarı 18,6 Milyon TL’dir. 129 hektarlık alana sahip Tekstil İhtisas OSB'nin 5.000-20.000 m2 arasında değişen büyüklüklerde 105 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB’ye hem il içinden hem il dışından yoğun bir talep gelmektedir. Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB Yönetim Kurulu tarafından ilk etapta parsel tahsisi uygun görülen 47 firma ödemelerini yapıp talep edilen evrakları zamanında teslim ederek sözleşmeye hazır hale gelmiştir. Bu firmalar 245 Milyon TL’lik sabit yatırım ve 6.270 kişilik istihdam taahhüdünde bulunmuştur. Bu talepler dışında yeni yatırımcılara tahsis edilebilecek 35 adet boş parsel mevcuttur. Tam kapasite ile faaliyete geçilmesi ile beraber yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanacağı öngörülmektedir.

“Atıksu arıtma tesisi yapımı için yer teslimi yapıldı”

Üç etaba ilaveten 195 hektarlık ilave alanın da tamamlanması ile beraber 915 hektar büyüklüğe ulaşacak olan Diyarbakır OSB bölgesinde iddialı olan önemli bir üretim üssüdür. OSB’nin katma değerli üretime geçişine katkı sunacak altyapı geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir. Sanayi altyapısını geliştirirken çevresel faktörleri de dikkate alarak doğaya zarar vermeden üretim yapmak önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda yatırımcılarımızın uzun dönemdir beklediği ve bizlerin de daha öncesinde müjdesini verdiği çalışmada nihayet süreç tamamlandı ve yüklenici ile 31 Aralık 2018 tarihinde sözleşme imzalandı. Bu gün itibariyle (05 Ocak 2019) yer teslimi yapılarak çalışmalara fiilen başlanmış oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile başlatılan bu çalışmanın yatırım tutarı 36,8 Milyon TL’dir.

“Boyahane yatırımlarının önü açılacak”

Arıtma tesisinin devreye alınması çevresel faydalarının yanında yeni yatırımların da yapılmasına imkân tanıyacaktır. Özellikle ilimizde hızla gelişen tekstil sektöründe ilimizin üretim değer zincirinde yer almayan boyahane yatırımlarının önü açılmış olacaktır. Atıksu arıtma tesisinin devreye girmesi durumunda boyahane yatırımı yapacak olan 5 firma, toplamda 1.770 kişilik istihdam ve 400 milyon TL’lik yatırım taahhüdünde bulunmuşlardır. Bu tarz firmaların ilimizde faaliyet göstermesi, çok önem verdiğimiz, istihdama katkısı en yüksek sektörlerden olan tekstil sektöründe değer zincirinin bütün aşamalarının tamamlanması anlamına da gelmektedir. Bu yatırımların tekstil alanında daha büyük ve stratejik yatırımların tetikleyicisi olacağını öngörüyoruz.

“Diyarbakır 2. Karma OSB kuruluş protokolü onaylandı”

Diyarbakır’da artan yatırım talebine paralel olarak şehrin faklı akslarında yeni üretim alanları oluşturulması ile ilgili çalışmalara devam edilmektedir. Bu kapsamda Diyarbakır 2. Karma Organize Sanayi Bölgesi kuruluş çalışmalarına başlanmıştır. Valiliğimiz koordinasyonunda İkinci Karma OSB’nin sağlık bir şekilde yatırıma hazır hale getirilmesi adına paydaş kurumlarımızla birlikte imza altına aldığımız Kuruluş Protokolü 28 Aralık 2018 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı ve OSB resmen tüzel kişilik kazanmış oldu. 2019 yılı içerisinde altyapı programına alınmasını müteakip parsel tahsislerini yapmayı planladığımız OSB, 294 hektar büyüklüğünde olup ilk etapta en az 10 bin kişilik istihdam yaratması beklenmektedir.

“İlave pist yapımı için yer teslimi yapıldı”

Kentimizin sanayisinin gelişmesi, beraberinde diğer sektörlere de canlılık getirmektedir. Bu canlılığın en önemli unsuru ve belirleyicilerinden olan Diyarbakır havalimanı, bugün 2 milyonun üzerinde yolcuya ev sahipliği yapan mega bir havalimanıdır. Geçen yıl başlayan Almanya uçuşlarına bu yıl farklı rotaları da ekleme çabalarımızı sürdürürken bir yandan da havalimanı altyapımızı iyileştirme ve geliştirme adına önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu amaçla havalimanımızda yeni bir pistin yapımına başlıyoruz. Toplam yatırım tutarı 105 milyon TL olan iş için yüklenici firma ile sözleşme imzalanarak Aralık ayı sonu itibariyle yer teslimi yapıldı. Bu çalışma Diyarbakır Havalimanı’nı bölgesel bir bağlantı ve dağıtım noktası haline getirecektir.” Vali Güzeloğlu’ndan sonra birer konuşma yapan Milletvekilleri Ebubekir Bal ve Oya Eronat’ın ardından Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla da yapılan yatırımlar hakkında basına değerlendirmelerde bulundu. DTSO Başkanı Mehmet Kaya ve OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı’nın da açıklama yaptığı toplantı, ‘Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi Yer Teslim Tutanaklarının imzalanması ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.