​20 bin öğretmen atanacak

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de atama bekleyen bir milyon 92 bin 33 öğretmen adayından sadece 20 binin ataması yapılacak

DİYARBAKIR – Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2019 yılının şubat ayında 20 bin öğretmenin atamasının yapılacağını açıkladı. Türkiye’de atama bekleyen bir milyon 92 bin 33 öğretmen adayından sadece 20 binin atamasının yapılacak. Bakan Selçuk, yüzbinlerce öğretmenin atama beklemesine rağmen, önümüzdeki yıl da ücretli öğretmen atamalarına devam edeceğinin sinyalini verdi.

Bir milyon 92 bin 33 öğretmen atama bekliyor
Atama bekleyen öğretmenlerin talebini, soru önergesiyle Meclis gündemine getiren Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönelttiği soru önergesiyle, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında atama yapılıp yapılmayacağını sordu.  Türkiye’de atama bekleyen bir milyon 92 bin 33 öğretmen adayı olduğunu belirten Gürer, ataması yapılmayan öğretmen adaylarıyla ilgili bir çalışmanın olup olmadığını da Bakan Selçuk’a sordu.

Selçuk: 20 bin öğretmen ataması yapılacak
Soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 2019 yılı şubat ayında 20 bin öğretmen ataması yapılacağını bildirdi.  Bakan Selçuk, “Bakanlığımız eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, Bakanlığımıza kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabilmektedir. Tahsis edilen kadrolar illerin öğretmen ihtiyaç yüzdeleri dikkate alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtılmakta, il milli eğitim müdürlüklerince atama yapılacak alanlar ile bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kurumları belirlenmektedir. Ancak öğretmen sayısı yapılan atamalara rağmen yetersiz kalan eğitim kurumlarına Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ücretli öğretmen görevlendirilmeleri ise valiliklerce gerçekleştirilmektedir” açıklamasında bulundu.  2019 yılı Şubat ayında 20 bin öğretmenin atanmasının yapılacağını belirten Bakan Selçuk, “Ancak daha sonraki yıllar için bir planlama yapılması mümkün olamamaktadır. Kontenjanlar ise öncelikle öğretmen istihdamında güçlük çekilen yerler olmak üzere, ihtiyaç olan alanlardaki doluluk oranları dikkate alınarak belirlenmektedir” diye konuştu. (İLKHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
​20 bin öğretmen atanacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin