VİDEO HABER – Fıstık rekoltesinde düşüş bekleniyor

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ziraat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, olumsuz hava koşulları nedeniyle bu sene fıstık rekoltesinde bir düşüş beklediklerini söyledi

 

Ziraat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, halk arasında “yeşil altın” olarak nitelendirilen fıstık üretim ve verimiyle ilgili İLKHA’ya değerlendirmelerde bulundu. Güneydoğu’nun tamamında olduğu gibi Batman’da da bu sene fıstık rekoltesinde bir düşüş beklediklerini belirten Doğan, bunun sebebinin dolu yağışı ve soğuk hava olduğunu kaydetti. Batman’ın fıstık üretimine değinen Doğan, kentte fıstık ekili alanının 100 bin dönümü aştığını aktardı.

 “Fıstık alanı 100 bin dönümü aştı”

Kentte fıstık ekiminin her geçen gün arttığına işaret eden Doğan, “Batman ilimizde toplam ekili fıstık alanı 100 bin dönümü aştı. Bunların tamamı henüz verim çağında değil. 20-30 bin dekar civarı 10-15 yılını doldurmuş. Bunlar verim çağındadır. Bunlarda rekolte olarak yılda 2 bin 500-3 bin ton fıstık bekliyoruz. Geri kalanı henüz genç, yeni ekiliş alanı olduğu için henüz verime yatmamış. Dolayısıyla çok verim vermiyor.” dedi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bu sene fıstık rekoltesinde bir düşüş yaşanacağına dikkat çeken Doğan, şöyle devam etti:  “Bu sene fıstıkta başka bir sıkıntımız var. Özellikle son dönemlerde dolu yağışları oldukça büyük oranda bölgede fıstığa zarar verdi. Batman ilimizde de aynı zamanda büyük oranda zarar verdi. Hem dolu hem de soğuk hava fıstık salkımlarının dökülmesine ve aynı zamanda döllenmesine olumsuz etkide bulundu. Dolayısıyla bu sene fıstık rekoltesinde düşüş yaşayacağız. Çiftçilerimizin bu noktada ciddi zararları var. Ülkemizde bu sene verimde az olacak.”

“Fıstık artık bölgenin bitki desenidir, dolayısıyla desteklenmelidir”

Mısır, buğday gibi fıstığın da destek kapsamına alınması gerektiğini vurgulayan Doğan, bunun için girişimlerde bulunulması gerektiğini ifade etti. Fıstık ekilişinin artarak devam ettiğini dile getiren Doğan, “Fıstık, Karadeniz havzasında bakanlıkta desteklenen bir ürün olarak geçen bir üründür. Bizim bölgemizde mısır, buğdaya bir destek var ama fıstıkta yok. Belki yetkililere yapılacak başvuruda fıstığında Batman’daki havzada destek kapsamına alınması sağlanabilir. Bu artık bir ihtiyaçtır. Çünkü bölgemizde 100 bin dekardan fazla bir fıstık ekilişi var ve ekiliş devam etmektedir. Güneydoğu’nun tamamında fıstık artık bölgenin bitki desenidir. Dolayısıyla desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.(İLKHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
VİDEO HABER – Fıstık rekoltesinde düşüş bekleniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin