Merkez Bankası'ndan ihtiyaç kredisi faizine üst sınır

Ticari kredilerin ardından ihtiyaç kredilerine de örtülü faiz üst sınırı getirildi. Referans faizinin üzerinde faiz uygulayacak bankalar, menkul kıymet...

Merkez Bankası'ndan ihtiyaç kredisi faizine üst sınır

Ticari kredilerin ardından ihtiyaç kredilerine de örtülü faiz üst sınırı getirildi. Referans faizinin üzerinde faiz uygulayacak bankalar, menkul kıymet tutma yükümlülüğüne tabi tutulacak.

Merkez Bankası tarafından bankalara gönderilen yazıda, ihtiyaç kredilerinde de ticari kredilerdeki gibi faiz sınırı getirdi.

Bloomberg HT’nin ulaştığı yazıya göre, tüketicilere kullandırılacak ihtiyaç kredilerinde 'faiz/kâr payı oranı Merkez Bankası tarafından ilan edilen bileşik referans oranının 1.8 ile 2 katı arasında olanlara birinci kademede, 2 katından yüksek olanlara ikinci kademede' menkul kıymet tutma zorunluluğu getirildi.

EN YÜKSEK AYLIK FAİZ NE OLACAK?

Böylelikle, oto ve konut kredileri haricinde verilecek ihtiyaç kredilerinde menkul kıymet kapsamına girmeyecek en yüksek aylık faiz 1.37 seviyesinde olacak. Bu seviyenin (yıllık basit yüzde 16.56) üzerinde oluşacak kredi faizlerinde bankaların menkul kıymet tutma yükümlülüğü olacak.

Mevcut durumda bankalar ihtiyaç kredilerine aylık 1.55 ile yüzde 2.00 arasında faiz uyguluyor.

Bankalar referans faizin 1.8 ile 2 katı arasında faiz uygulaması halinde yüzde 20, 2 katının üzerinde faiz uygulanması halinde ise yüzde 90 menkul kıymet tutmak zorunda kalacak. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.