‘Gerçek gündemimiz derin yoksulluk’

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ülsen ekonomi gündemini değerlendirdi. Dar gelirlilerin konut sahibi olması imkansızlaştığını öne süren Av.Cihan...

‘Gerçek gündemimiz derin yoksulluk’
DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ülsen ekonomi gündemini değerlendirdi. Dar gelirlilerin konut sahibi olması imkansızlaştığını öne süren Av.Cihan Ülsen, ayrıca TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerine tepki gösterdi. Ülsen, ‘Kimse gündemi saptırmasın. Gerçek gündemimiz derin yoksulluktur’ dedi.

Süleyman Özdemir / DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ülsen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı konut finansmanı paketine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  Kronik yüksek enflasyon ortamında bu tür kredi adımlarının konut fiyatlarını daha da şişireceğini savunan Ülsen,  “Bu da dar gelirlilerin konut sahibi olmasını daha da zorlaştırır. Servet dağılımını daha da bozar. Bitmeyen beton aşkı ve sakat yaklaşım sorunları çözmüyor. Tam aksine derinleştiriyor” dedi.  İnşaat maliyetlerindeki yıllık artışın yüzde 102 olduğunu hatırlatan Av.Cihan Ülsen, “Liyetlerindekiönetim yangına benzinle gidiyor. Üç haneli olan konut fiyat artışını daha da tırmandırıyor. Bu koşullarda dar gelirlinin konut sahibi olması imkânsız. Çözüm; ucube sistemin ve iş bilmez yönetimin sandıkta değişmesidir” diye konuştu.

‘Artık söze ve rakamlara ihtiyaç yok’

İşsizlik konusuna da değinen Ülsen, ikisi de devlet kurumu olan TÜİK’in ve İŞKUR’un açıkladığı veriler arasındaki farka da dikkat çekti. DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ülsen, “İşsiz sayısı İŞKUR’a göre 971 bin artarken, TÜİK’e göre 354 bin azalmış. Fark 1,3 milyon. Artık söze ve rakamlara ihtiyaç yok. TÜİK’e göre mart ayında dar tanımlı işsizlik yüzde 11,5’e, geniş işsizlik ise yüzde 22,7’ye çıktı. Makyajlı verilere göre bile 3,9 milyon dar tanımlı, 8,5 milyon gerçek işsiz var. Halk fakirleşmeyi iliklerine kadar yaşıyor. Hal böyleyken yüksek işsizlik ve yüksek enflasyon makyajlanarak bir yere varılamaz. Gerçek gündemimiz; işsizlik, dayanılmaz hayat pahalılığı ve bu ikisinin yol açtığı derin yoksulluktur. Danışıklı döğüşlerle kimse gündemi saptırmasın. Gerçek gündemimiz yakıcı sorunlardır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.