DTSO’dan ‘Bağ-Kur prim gün sayısı düşürülsün’ çağrısı

Türkiye’de sayıları 3 milyonu bulan 4B’li için getirilen prim ödeme gün sayısının 9 binde sabit kalması, DTSO’yu harekete geçirdi. DTSO Başkan...

DTSO’dan ‘Bağ-Kur prim gün sayısı düşürülsün’ çağrısı

Türkiye’de sayıları 3 milyonu bulan 4B’li için getirilen prim ödeme gün sayısının 9 binde sabit kalması, DTSO’yu harekete geçirdi. DTSO Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, mağduriyetin giderilmesi için prim gün sayısının 4A ve 4C’liler gibi 7 bin 200 güne çekilmesini istedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemenin ardından gözardı edilen 4B’lilerin prim gün sayısının uzunluğu, 3 milyon kişiyi mağdur etmeye devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan DTSO Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, SGK’da 4A ve 4C’lilerin prim gün sayısının 7 bin 200 olduğunu hatırlatarak, aynı rakamın 4B’lilere de uygulanmasını istedi.

DTSO Başkan Yardımcısı Avşar, 2008 yılında yapılan değişiklikle tüm sosyal güvenlik kurumlarının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında birleştirildiğini hatırlattı. Avşar, “SGK'nın verilerine göre Türkiye genelinde 25 milyonun üzerinde kayıtlı aktif sigortalı bulunmaktadır. Bunun 16,5 milyonu 4/A olarak sınıflandırılan kamu ve özel sektör çalışanlarından ibaret iken, 3 milyonu 4/B olarak tanımlanan kendi mesleğini sürdüren veya bağımsız faaliyet yürütenler, yaklaşık 6 milyonu da 4/C olarak tabir edilen devlet memuru olanlardan oluşmaktadır.

Her bir gruptaki aktif sigortalıların emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayıları birbirinden farklılık göstermektedir. 4/A ve 4/C gruplarındaki sigortalılarda emeklilik için 7 bin 200 gün prim ödeme şartı aranırken, 4/B olarak tanımlanan çalışanların minimum prim ödeme gün sayısı 9 bin gün olarak uygulanmaktadır” dedi.

 “EN BÜYÜK İSTİHDAMI 4B’LİLER SAĞLIYOR”

Türkiye’de 4/B statüsünde olup emekli olabilmek için prim ödeyenlerin ülke istihdamına en büyük katkıyı veren serbest çalışan işverenlerin olduğuna dikkat çeken Avşar, şöyle devam etti:

“Kendi öz sermayeleri ile ülkenin kalkınması için çaba harcayan, her türlü riski göğüsleyenler emekli olabilmek için de en ağır yükü omuzlamak, minimum 9 bin gün prim ödemek için en az 25 yıl kesintisiz çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Yarattıkları istihdam ve katma değerle ülke ekonomimizin can damarı olan 4/B’li iş insanları da emekliliği en az diğer çalışanlar kadar hak etmektedirler. 25 yıl süreyle üretim için çabalayan, ürettikçe istihdama katkı sağlayan işverenlerimizin çalıştırdıkları işçilerden daha geç emekli olmaya zorlanmaları eşitlik ilkesine de aykırı bir durumdur. Kısacası 4/B’li işverenlerimiz herkesten çok daha fazla emekliliği hak etmektedirler. Bu hakkın tanınması ve prim ödeme gün sayısının 4/A ve 4/C grubundakilerle aynı seviyeye, 7.200 gün seviyesine çekilmesi için ilgili bakanlıkları ve yasama organlarına çağrıda bulunuyoruz.” (Haber merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.