Deprem ihaleleri; Konut başına maliyet ortalaması 1,8 milyon TL

Gazeteci Çiğdem Toker, deprem bölgesinde TOKİ'nin yaptığı ihaleleri ele aldığı yazısında, “Son yapılan ihalelerle birlikte toplam teklif büyüklüğü...

Deprem ihaleleri; Konut başına maliyet ortalaması 1,8 milyon TL

Gazeteci Çiğdem Toker, deprem bölgesinde TOKİ'nin yaptığı ihaleleri ele aldığı yazısında, “Son yapılan ihalelerle birlikte toplam teklif büyüklüğü ile konut sayısı üzerinden yapılan hesaplamaya göre, konut başına maliyet ortalama 1,8 milyon TL'ye yaklaşıyor” ifadelerini kullandı.

T24 yazarı Çiğdem Toker, TOKİ'nin (Toplu Konut İdaresi) büyük depremden iki hafta sonra başlattığı ve tümünü pazarlık usulüyle yaptığı konut ihalelerinin toplam büyüklüğünün, 75 milyar TL'yi geçtiğini yazdı. TOKİ’nin yaptığı ihaleleri ele alan Toker, “Son yapılan ihalelerle birlikte toplam teklif büyüklüğü ile konut sayısı üzerinden yapılan hesaplamaya göre, konut başına maliyet ortalama 1,8 milyon TL'ye yaklaşıyor” dedi.

Toker, haftaki yazısına konu olan konut ihalelerinin toplam büyüklüğü, 60,7 milyar TL düzeyinde olduğunu belirtip, geçen hafta 13-17 Mart tarihleri arasında 11 ihale daha yapıldığını aktardı.

TOKİ'nin, Malatya, Antep, Maraş, Diyarbakır, Osmaniye Adıyaman, Adana için yapılan konut ihalelerinde bir haftalık ihale büyüklüğü 14 milyar TL'yi geçti.

Son ihalelerle birlikte 21 Şubat-17 Mart tarihleri arasında yapılan deprem konutları ihale sayısı 77'ye ulaştığına dikkat Çeken Toker, “77 ihale kapsamındaki konut sayısı ise 41 bin 950 oldu. Bu sayıya az sayıda köy evi ile geçici barınma merkezleri de dahil” ifadesini kullandı.

Toker’in yazısına göre gecen hafta yapılan ihaleler şöyle:

13 MART

- Malatya Battalgazi ilçesi Bahçebaşı mahallesi 4. Etap 726 konut yapımı alt yapı ve çevre düzenlemesi için yapılan ihalede en düşük teklifi 1 milyar 356 milyon TL ile Ottotek İnş.-Binbay Yapı verdi.

- Antep Islahiye ilçesi 2. Etap 2. Bölge 515 adet konut yapımı ile altyapı ve çevre düzenleme işi ihalesinde en düşük teklifi 1 milyar 25 milyon TL ile Saygınlar Peyzaj-Okta İnş. ortaklığı verdi.

- Antep Islahiye İlçesi 2. Etap 1 Bölge 361 adet konut yapımı, altyapı ve çevre düzenleme ihalesinde en düşük teklifi, 685 milyon 450 bin TL ile Üçler Proje-Tusan İnşaat ortaklığı verdi.

- Maraş Onikişubat İlçesi Keykubat mahallesi 697 konut ve bir ticaret merkezi altyapı ve çevre düzenleme iş ihalesinde en düşük teklifi 1 milyar 36 milyon TL ile Dicle Proje-Mevsim Mağaza ortaklığı verdi.

14 MART

- Adana Çukurova ilçesi Şambaydı mahallesi 1. Etap 581 adet konut yapımı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi ihalesinde en düşük teklifi 1 milyar 159 milyon TL ile Aydur İnşaat verdi.

15 MART

- Adıyaman 3. Etap kırsal 500 deprem konutu yapım işi ihalesinde en düşük teklifi, 1 milyar 640 milyon TL ile Eray Atar- Biroğlu İnş. Ortaklığı verdi.

16 MART

- Malatya 4. Etap kırsal 500 deprem konutu yapım işi ihalesinde en düşük teklifi 1 milyar 665 milyon TL ile Siyahkalem Mühendislik firması verdi.

17 MART

- Adıyaman Tut ilçesi Fethiye Mahallesi 1. Etap 420 konut inşaatı ile altyapı ve çevre düzenleme işi ihalesinde en düşük teklifi,858 milyon 823 bin TL ile Saygınlar Peyzaj-Çağlar-Çankaya ortaklığı verdi.

- Osmaniye 2. Etap Kırsalı 300 adet deprem konutu ihalesinde en düşük teklifi 898 milyon 822 bin 415 TL ile Enkaya İnşaat verdi.

- Diyarbakır Bağlar ilçesi Oğlaklı mahallesi 1. Etap 1122 adet konut inşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi işi ihalesinde en düşük teklifi 1 milyar 980 milyon TL ile Nesma Yapı verdi. (Nesma Yapı, inşaatının bitmek üzere olduğu söylenen Antalya Şehir Hastanesi ‘nin müteahhitlerinden biri.)

- Adıyaman Merkez İlcesi Örenli mahallesi 2. Etap 996 adet konut inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinde en düşük teklifi 1 milyar 721 milyon TL ile Mustafa Ekşi İnşaat-MÇ Müteahhitlik- Adatek verdi.(Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.